Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostatni kęs

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

Ostatni kęs to tradycja, która jest obecna w łowiectwie od wielu lat. Polega ona na tym, że po strzeleniu zwierzyny, myśliwy wkłada jej do pyska kawałek jedliny. Jest to symboliczny gest, który ma na celu uczczenie zwierzyny i podziękowanie jej za dostarczenie pożywienia. Jest to również sposób na okazanie szacunku dla zwierzyny i przyrody.

Tradycja ta ma swoje korzenie w starożytności, gdzie ludzie wierzyli, że duch zwierzyny powraca do nieba po jej śmierci. Wkładanie ostatniego kęsa miało symbolizować dar dla tego ducha, aby mógł on bezpiecznie wrócić do domu. W niektórych kulturach ludzie wierzyli również, że ostatni kęs był ofiarowany bogom, aby poprosić ich o błogosławieństwo i szczęście.

Dziś tradycja ta jest nadal praktykowana przez myśliwych na całym świecie. Niektórzy myśliwi uważają ją za ważny element ceremonii polowania i uważają ją za ważny symbol szacunku dla zwierzyny i przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostatni kęs w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

omyk

ogon zająca.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

odbita

sztuka odpędzana od stada.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

obławnik

uczestnik obławy.