Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okresy polowań

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

Okresy polowań są ustalane przez ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie przyrody. Ustawa ta określa, że okresy polowań powinny być ustalone w taki sposób, aby zapewnić ochronę zwierząt łownych oraz ich populacji. Okresy polowań są również ustalane w celu ochrony innych gatunków zwierząt, które mogą być narażone na niekontrolowane polowania.

Okresy polowań są ustalane w oparciu o dane dotyczące liczebności populacji danego gatunku zwierzęcia łownego oraz dostępności pożywienia i schronienia dla tego gatunku. Na podstawie tych informacji ministrowi leśnictwa i przemysłu drzewnego przyznaje się okres polowania na dany gatunek zwierzęcia łownego. Okresy polowań mogą się różnić w zależności od regionu, w którym prowadzone są polowania.

Okresy polowań są również regulowane przez lokalne organy administracyjne, które mogą wydawać specjalne pozwolenia na polowanie poza okresami ustalonymi przez ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego. Poza tym, istnieją również specjalne strefy ochronne, w których polowanie jest całkowicie zabronione. Wszystkie te regulacje mają na celu ochronę populacji zwierzyny łownej oraz innych gatunków zwierząt, które mogłyby być narażone na niekontrolowane polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okresy polowań w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

obławnik

uczestnik obławy.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

owca

samica muflona.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.