Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostrolotka

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia cieniutkich kresek.

Ostrolotka jest jednym z najbardziej charakterystycznych piór występujących na skrzydle cietrzewia i słonki. Jej długość może wynosić od 4 do 8 cali, a cechuje się wyraźnie zaznaczoną linią boczną, która tworzy ostre zakończenie. Ostrolotka słonki, zwana również piórkiem malarskim, służyła malarzom do robienia cieniutkich kresek ze względu na swoje ostre zakończenie. Ponadto, ostrolotka pełni istotną rolę w myślistwie, będąc jednym z najbardziej pożądanych elementów skrzydeł obu ptaków oraz ważnym trofeum myśliwskim.

Oprócz funkcji łowieckiej, ostrolotka odgrywa istotną rolę w ornitologii, pomagając w identyfikacji gatunku. Dla ornitologów stanowi ważny element skrzydła ptaka, który może być użyty do określenia gatunku. Dzięki swoim charakterystycznym cechom ostrolotka jest przedmiotem zainteresowania nie tylko myśliwych, lecz także badaczy ptaków. Może stanowić istotne źródło informacji dla ornitologów co do identyfikacji i klasyfikacji danych gatunków ptaków.

W świetle powyższych informacji można stwierdzić, że ostrolotka jest nie tylko znaczącym elementem tradycji łowieckiej, ale także ważnym obiektem badań naukowych dla ornitologów. Jej charakterystyczne właściwości czynią ją niezwykle pożądanym i istotnym elementem zarówno dla myśliwych, jak i naukowców.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostrolotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.