Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostrolotka

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia cieniutkich kresek.

Ostrolotka jest jednym z najbardziej charakterystycznych piór ptaków łownych. Występuje na skrzydle cietrzewia i słonki, a jej długość może wynosić od 4 do 8 cali. Pióro to ma charakterystyczną, wyraźnie zaznaczoną linię boczną, która tworzy ostre zakończenie. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom do robienia cieniutkich kresek.

Ostrolotka jest również ważnym trofeum myśliwskim. Jest uważana za jeden z najbardziej pożądanych elementów skrzydła cietrzewia i słonki. Myśliwi często starają się polować na te ptaki, aby uzyskać trofeum ostrolotki.

Ostrolotka jest również ważna dla ornitologii. Jest to ważny element skrzydła ptaka, który może pomóc w identyfikacji gatunku. Ornitolodzy często uważają ostrolotkę za ważny element skrzydła ptaka i mogą używać jej do określenia gatunku ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostrolotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.