Definicja hasła: okres godowy
- okres godowy
inaczej gody.
Okres godowy to czas, w którym zwierzęta szukają partnera i przygotowują się do rozmnażania. Zazwyczaj zaczyna się w okresie zimowym lub wczesnowiosennym i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie samce rywalizują o samice, a samice wybierają najlepszego partnera.
U jeleni okres godowy trwa od grudnia do marca. Samce rywalizują ze sobą, aby zdobyć samicę. Jelenie wykonują głośne rykowiska, aby przyciągnąć uwagę samic. Samce walczą ze sobą, aby zdobyć samicę i stworzyć stado.
U lisów okres godowy trwa od stycznia do marca. Samice szukają najlepszego partnera i wykonują cieczkę, aby go znaleźć. Samce walczą ze sobą o samicę i starają się jak najlepiej się prezentować, aby jak najbardziej przyciągnąć jej uwagę.
U cietrzewi okres godowy trwa od marca do maja. Samce tworzą tokowiska, aby przyciagnac uwagê samic. Tokowisko składa się z krótkich sekwencji dźwiêków i ruchów, które maja na celu przyciagniêcie uwagi samicy. Samica obserwuje tokowisko i wybiera najlepszego partnera.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okres godowy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- okocić się
o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.
- obciąć
1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.
- organista
młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.
- odkapturzyć
zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.
- otropić
ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.
- odstrzał łowny
pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).
- ogar polski
pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)
- obława
w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.
- odprzodówka
dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).
- osmużać
ściągać skórę z zająca lub królika.