Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okres godowy

okres godowy

inaczej gody.

Okres godowy, zwany również gody, to okres w życiu zwierząt, podczas którego odbywa się przygotowanie do rozmnażania i szukanie partnera przez samce i samice. Ten czas może zazwyczaj występować w okresie zimowym lub wczesnowiosennym i trwać przez kilka tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie samce rywalizują o samice, a samice wybierają najlepszego partnera spośród pretendujących do ich względów.

Przykłady okresów godowych u poszczególnych gatunków obejmują zachowania takie jak jelenie, które od grudnia do marca przeprowadzają okres godowy. Samce rywalizują ze sobą o samicę poprzez głośne rykowiska, aby przyciągnąć uwagę samic. Podobnie u lisów okres godowy trwa od stycznia do marca, gdzie samice wykonują cieczkę, a samce starają się wykazać swoje atuty, walcząc o prawo do rozmnażania. Natomiast u cietrzewi okres godowy występuje od marca do maja, podczas którego samce tworzą tokowiska, składające się z krótkich sekwencji dźwięków i ruchów mających przyciągnąć uwagę samic.

W okresie godowym zwierzęta przejawiają specyficzne zachowania mające na celu zdobycie partnera płciowego oraz rozpoczęcie procesu rozmnażania. Jest to często ważny termin dla myśliwych, gdyż znając zachowania charakterystyczne dla konkretnych gatunków podczas ich okresu godowego, mogą oni lepiej zrozumieć i swobodniej przeprowadzić polowanie oraz zapewnić ochronę tych zwierząt w tym trudnym dla nich czasie.

Niektóre gatunki zwierząt demonstrują wyjątkowe i niepowtarzalne zachowania podczas swojego okresu godowego, co stanowi istotny element w życiu dzikiej przyrody oraz w tradycji myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okres godowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

odłownia

inaczej łownia.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.