Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: opolować

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

Opolować oznacza przeprowadzenie polowania na określonym terenie. W kontekście łowieckim jest to działanie polegające na poszukiwaniu, śledzeniu, schwytaniu lub zastrzeleniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Polowanie może być prowadzone w celach rekreacyjnych, sportowych lub jako sposób zdobycia pokarmu. Aby opolować, myśliwy musi odpowiednio zaplanować trasę polowania oraz przygotować odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Ważne jest również przestrzeganie przepisów dotyczących polowań oraz dbałość o bezpieczeństwo zarówno własne, jak i innych uczestników polowania.

Polowanie nie tylko wiąże się z aktywnym poszukiwaniem zwierząt, ale także z poszanowaniem środowiska naturalnego i zwyczajów myśliwych. Opolowanie wymaga umiejętności tropienia, obserwacji natury oraz znajomości zachowań zwierząt łownych. Dla wielu osób jest to nie tylko forma rozrywki, ale również sposób utrzymania związanego z tradycją łowiectwa. Ważne jest jednak, aby polowanie odbywało się z poszanowaniem prawa, etyki myśliwskiej oraz ochrony dzikiej przyrody.

Współcześnie coraz większy nacisk kładzie się na dbałość o równowagę ekosystemu przy prowadzeniu dzikiego łowiectwa. Dlatego opolowanie musi być prowadzone z uwzględnieniem zasad zrównoważonego użytkowania populacji zwierząt łownych oraz przestrzegania limitów odstrzału określonych gatunków. Jest to istotne dla zachowania różnorodności biologicznej i zdrowia populacji dzikich zwierząt.

Podsumowując, opolować oznacza przeprowadzenie polowania na wyznaczonym obszarze w celach rekreacyjnych lub zdobycia pożywienia. Jest to działanie wymagające odpowiedniego planowania, wyposażenia i znajomości przepisów oraz etyki łowieckiej. Opolowanie powinno odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego i przyczyniać się do zachowania równowagi ekosystemu oraz różnorodności biologicznej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj opolować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okładać

inaczej obkładać.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

ostry

inaczej cięty.