Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odbezpieczyć

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

Odbieżpieczyć - termin związany z użytkowaniem broni myściwskiej, oznacza wyjęcie lub przekręcenie bezpiecznika, co umożliwia celowanie i oddawanie strzału. Bez odbieżpieczenia niebezpiecznik znajduje się w pozycji blokującej mechanizm spustowy broni, uniemożliwiając oddanie strzału przy przypadkowym naciśnięciu spustu. Odbieżpconanie broni to czynność obowiązkowa przed oddaniem strzału.

Za każdym razem, gdy myśliwy przygotowuje się do oddania strzału, musi najpierw odbezpieczyć broń, upewniając się, że jest ona gotowa do użycia. Jest to kluczowe zabezpieczenie przed przypadkowym wystrzałem oraz ułatwienie szybkiego reakcji w momencie, gdy konieczne będzie zastosowanie broni.

Odbieżpiczenie jest jedną z podstawowych procedur bezpieczeństwa, której przestrzeganie jest ściśle reglamentowane przez prawo myśliwskie. Jest to niezbędna kwestia bezpieczeństwa dla myśliwych oraz wszystkich osób przebywających w terenie polowań. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do poważnych konsekwencji oraz stanowi naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obchodzenia się z bronią.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odbezpieczyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

odłownia

inaczej łownia.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.