Definicja hasła: odbezpieczyć
- odbezpieczyć
o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.
Odbieżpieczyć - termin związany z użytkowaniem broni myściwskiej, oznacza wyjęcie lub przekręcenie bezpiecznika, co umożliwia celowanie i oddawanie strzału. Bez odbieżpieczenia niebezpiecznik znajduje się w pozycji blokującej mechanizm spustowy broni, uniemożliwiając oddanie strzału przy przypadkowym naciśnięciu spustu. Odbieżpconanie broni to czynność obowiązkowa przed oddaniem strzału.
Za każdym razem, gdy myśliwy przygotowuje się do oddania strzału, musi najpierw odbezpieczyć broń, upewniając się, że jest ona gotowa do użycia. Jest to kluczowe zabezpieczenie przed przypadkowym wystrzałem oraz ułatwienie szybkiego reakcji w momencie, gdy konieczne będzie zastosowanie broni.
Odbieżpiczenie jest jedną z podstawowych procedur bezpieczeństwa, której przestrzeganie jest ściśle reglamentowane przez prawo myśliwskie. Jest to niezbędna kwestia bezpieczeństwa dla myśliwych oraz wszystkich osób przebywających w terenie polowań. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do poważnych konsekwencji oraz stanowi naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa obchodzenia się z bronią.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odbezpieczyć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- opiekun stażysty
doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.
- ostęp
część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).
- ostoja
teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.
- omyk
ogon zająca.
- odbezpieczyć
o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.
- okno
otwór wejściowy do lisiej nory.
- organista
młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.
- odświeżyć krew
zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.
- obcierka, obcierka, ocierka
strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.
- obroża
skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.