Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odrzut

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

Odrzut jest zjawiskiem fizycznym, które występuje podczas strzelania z broni palnej. Jest to cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki. Odrzut jest wynikiem reakcji chemicznej, która zachodzi podczas strzelania. Gazy prochowe są wytwarzane przez spalenie prochu i są wypychane z lufy broni w kierunku celu. Jednocześnie, gazy te są również wypychane do tyłu, powodując cofnięcie się broni.

Odrzut może być bardziej lub mniej odczuwalny w zależności od rodzaju broni i ilości prochu użytego do jej napędzania. Broń o większej masie i mocy będzie miała większy odrzut niż broń o mniejszej masie i mocy. Większa ilość prochu również powoduje większy odrzut. Odrzut może być tak silny, że może powodować bolesne uderzenia w dołek strzelecki lub nawet powodować obrażenia ciała strzelca.

Aby zminimalizować odrzut, należy stosować techniki strzelania, takie jak trzymanie broni blisko ciała i utrzymywanie jej na linii celu przed oddaniem strzału. Można również stosować specjalne osłony na lufę, które pomagają zmniejszyć siłę odrzutu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odrzut w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okładać

inaczej obkładać.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

odłownia

inaczej łownia.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.