Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odtrąbić

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

Odtrąbić - termin związany z myślistwem, oznaczający wykonanie specjalnych dźwięków na trąbce myśliwskiej w konkretnych sytuacjach podczas polowania. Jest to integralna część tradycji myśliwskiej, odgrywająca ważną rolę w organizacji i przebiegu polowania. Dźwięki wydawane przez trąbkę mają różne znaczenie i są przypisane do określonych momentów podczas polowania, spełniając funkcje komunikacyjne między myśliwymi.

W ramach definicji "odtrąbić" można rozwinąć, że wykonuje się ten akt zarówno na początku, jak i na końcu polowania. Na początku właśnie odtrąbia się sygnały rozpoczęcia polowania, informując pozostałych uczestników o planowanym działaniu oraz przygotowując psy do pracy. Natomiast na zakończenie miało ma miejsce odtrąbianie sygnałów końca polowania lub śmierci zwierzęcia, co ma swoje korzenie w tradycji myśliwskiej.

Poza tym warto zaznaczyć, że odtrąbianie pełni również istotną funkcję podczas ogłaszania zasad dotyczących etyki myśliwskiej czy komunikacji między uczestnikami polowania. Dzięki temu każdy wie, kiedy rozpoczynać i kończyć działania oraz jak reagować w różnych momentach.

W kontekście praktycznym odtrąbianie jest umiejętnością wymagającą specjalistycznej wiedzy i doświadczenia — osoba wykonująca ten gest musi bowiem dobrze znać znaczenie poszczególnych dźwięków oraz umiejętności techniczne gry na trąbce myśliwskiej. Ma to także wymiar kulturowy oraz historyczny, gdyż forma sygnałów może być uzależniona od regionalnych tradycji lub zwyczajów.

Podsumowując "odtrąbić" to czynność symboliczna i komunikacyjna wykonywana za pomocą trąbki myśliwskiej podczas polowania, mająca szczególne znaczenie zarówno praktyczne, jak i kulturowe. Pełni różnorodne funkcje w organizacji polowania oraz stanowi element łączący tradycję łowiecką z dzisiejszymi praktykami myśliwskimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odtrąbić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

odłownia

inaczej łownia.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.