Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: otok

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

Otok to długi rzemień używany do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka. Składa się z dwóch głównych części: głównego pasa i uchwytu, zazwyczaj wykonanych z grubej skóry lub tworzywa sztucznego. Główny pas ma dwa końce, które są przymocowane do uchwytu, wykonanego z miękkiej skóry lub tworzywa sztucznego, zapewniającego łatwe trzymanie go w dłoni.

Otok jest istotnym elementem wyposażenia myśliwego, umożliwiającym kontrolowanie psa podczas polowania oraz unikanie niebezpiecznych sytuacji. Oprócz tego może być wykorzystywany do przywoływania psa oraz odprowadzania go na bezpieczną odległość od postrzałka. Jest również używany do nauki posłuszeństwa i innych umiejętności psich. Otok może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, nylon lub inne tworzywa sztuczne, jednak najczęściej stosowane są skórzane otoki ze względu na ich trwałość i wytrzymałość.

W kontekście polowań, otok odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu psa myśliwskiego przez teren oraz zapewnianiu bezpieczeństwa zarówno dla zwierząt, jak i myśliwych. Dzięki temu elementowi możliwe jest lepsze kontrolowanie zachowań psa podczas polowania, za co odpowiedzialny jest myśliwy. Otok stanowi więc niezbędne narzędzie służące zarówno do realizacji celów łowieckich (np. prowadzenia psów w terenie), jak i dbania o bezpieczeństwo wszystkich uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj otok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.