Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: otok

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

Otok to długi rzemień używany do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka. Składa się z dwóch głównych części: głównego pasa i uchwytu, zazwyczaj wykonanych z grubej skóry lub tworzywa sztucznego. Główny pas ma dwa końce, które są przymocowane do uchwytu, wykonanego z miękkiej skóry lub tworzywa sztucznego, zapewniającego łatwe trzymanie go w dłoni.

Otok jest istotnym elementem wyposażenia myśliwego, umożliwiającym kontrolowanie psa podczas polowania oraz unikanie niebezpiecznych sytuacji. Oprócz tego może być wykorzystywany do przywoływania psa oraz odprowadzania go na bezpieczną odległość od postrzałka. Jest również używany do nauki posłuszeństwa i innych umiejętności psich. Otok może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, nylon lub inne tworzywa sztuczne, jednak najczęściej stosowane są skórzane otoki ze względu na ich trwałość i wytrzymałość.

W kontekście polowań, otok odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu psa myśliwskiego przez teren oraz zapewnianiu bezpieczeństwa zarówno dla zwierząt, jak i myśliwych. Dzięki temu elementowi możliwe jest lepsze kontrolowanie zachowań psa podczas polowania, za co odpowiedzialny jest myśliwy. Otok stanowi więc niezbędne narzędzie służące zarówno do realizacji celów łowieckich (np. prowadzenia psów w terenie), jak i dbania o bezpieczeństwo wszystkich uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj otok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.