Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: otok

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

Otok to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia myśliwego. Jest to długi rzemień, który służy do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka. Otok może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra, nylon lub inne tworzywa sztuczne. Najczęściej jednak stosowane są skórzane otoki, które są trwałe i wytrzymałe. Otok składa się z dwóch części: głównego pasa i uchwytu. Główny pas jest zazwyczaj wykonany z grubej skóry i ma dwa końce, które są przymocowane do uchwytu. Uchwyt jest wykonany z miękkiej skóry lub tworzywa sztucznego i ma specjalny kształt, aby umożliwić łatwe trzymanie go w dłoni.

Otok jest bardzo ważnym elementem wyposażenia myśliwego, ponieważ pozwala on na łatwe prowadzenie psa myśliwskiego podczas polowania. Dzięki temu można lepiej kontrolować psa i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Otok może być również używany do przywoływania psa lub do odprowadzenia go na bezpieczną odległość od postrzałka. Ponadto otok może być również używany do nauki posłuszeństwa i innych umiejętności psich.

Ogólnie rzecz biorąc, otok to bardzo ważny element wyposażenia myśliwego, który pozwala na łatwe prowadzenie psa podczas polowania oraz naukę posłuszeństwa i innych umiejętności psich. Jest to bardzo trwały i wytrzymały element, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak skóra lub tworzywa sztuczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj otok w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).