Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obwód łowiecki

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, leśne, wodno-bagienne, górskie.

Obwód łowiecki to jednostka administracyjna, która zazwyczaj obejmuje około 5000 hektarów. Jest to obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej. Obwody łowieckie dzielimy na różne rodzaje, w zależności od charakteru terenu: polne, polno-leśne, leśne, wodno-bagienne i górskie.

Obwody łowieckie są zarządzane przez myśliwych, którzy mają obowiązek utrzymywać stały poziom populacji dzikich zwierząt. Aby to osiągnąć, myśliwi muszą monitorować populacje i wykonywać odpowiednie działania regulacyjne. Mogą to robić poprzez odstrzał kontrolny lub inne metody regulacji populacji.

Myśliwi muszą również monitorować stan zdrowia populacji dzikich zwierząt i upewnić się, że są one chronione przed chorobami i szkodnikami. Ponadto myśliwi muszą chronić obwody łowieckie przed nadmiernym wykorzystaniem przez ludzi i zapobiegać degradacji siedlisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obwód łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).