Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obławnik

obławnik

uczestnik obławy.

Obławnik to uczestnik obławy, która stanowi rodzaj polowania grupowego, polegającego na ściganiu zwierząt przez grupę myśliwych. Zadaniem obławników jest aktywne uczestnictwo w polowaniu poprzez ściganie, zatrzymywanie i ewentualne zastrzelenie lub złapanie zwierząt. Ich udział w obławie wymaga odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia, aby skutecznie wykonywać swoje zadania. W zależności od rodzaju terenu i gatunków zwierzyny, udział w obławie może być zorganizowany dla grupy kilku lub kilkunastu osób.

Obławnicy muszą być dobrze wyszkoleni w zakresie polowania, posiadająć umiejętności ścigania i zatrzymania zwierząt. Ponadto powinni być odpowiednio wyposażeni w broń palną lub inne narzędzia do złapania i trzymania zwierzyny oraz odzież dostosowaną do warunków terenowych i atmosferycznych. Ważne jest, aby obławnicy byli poinformowani o przebiegu obławy, znali pozycje innych uczestników oraz procedury postępowania po schwytaniu lub upolowaniu zwierzęcia.

Udział w obławie wymaga od obławników nie tylko aktywnego uczestnictwa w polowaniu, lecz także znajomości zasad bezpieczeństwa oraz przepisów dotyczących polowań. Obławnicy powinni wykazywać się rozwagą i odpowiedzialnością podczas obławy, mając na uwadze dobro zarówno zwierzyny, jak i innych uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obławnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

osada

inaczej łoże.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

odłownia

inaczej łownia.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)