Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obławnik

obławnik

uczestnik obławy.

Obławnik to uczestnik obławy, która stanowi rodzaj polowania grupowego, polegającego na ściganiu zwierząt przez grupę myśliwych. Zadaniem obławników jest aktywne uczestnictwo w polowaniu poprzez ściganie, zatrzymywanie i ewentualne zastrzelenie lub złapanie zwierząt. Ich udział w obławie wymaga odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia, aby skutecznie wykonywać swoje zadania. W zależności od rodzaju terenu i gatunków zwierzyny, udział w obławie może być zorganizowany dla grupy kilku lub kilkunastu osób.

Obławnicy muszą być dobrze wyszkoleni w zakresie polowania, posiadająć umiejętności ścigania i zatrzymania zwierząt. Ponadto powinni być odpowiednio wyposażeni w broń palną lub inne narzędzia do złapania i trzymania zwierzyny oraz odzież dostosowaną do warunków terenowych i atmosferycznych. Ważne jest, aby obławnicy byli poinformowani o przebiegu obławy, znali pozycje innych uczestników oraz procedury postępowania po schwytaniu lub upolowaniu zwierzęcia.

Udział w obławie wymaga od obławników nie tylko aktywnego uczestnictwa w polowaniu, lecz także znajomości zasad bezpieczeństwa oraz przepisów dotyczących polowań. Obławnicy powinni wykazywać się rozwagą i odpowiedzialnością podczas obławy, mając na uwadze dobro zarówno zwierzyny, jak i innych uczestników polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obławnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

okładać

inaczej obkładać.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.