Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: opalone

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

Opalone to określenie odnoszące się do brązowego zabarwienia oręża dzika lub haków jelenia. Oręż dzik jest częścią rogów, która wyrasta z głowy dzika i składa się z dwóch połączonych rogów, wykonanych z żelaza lub stali, charakteryzujących się brązowym zabarwieniem. Haki jelenia stanowią część rogów wyrastających z głowy jelenia, składające się z trzech połączonych rogów, również wykonanych z żelaza lub stali i posiadające brązowe zabarwienie.

Ponadto termin "opalone" może być używany do opisania innych elementów łowiectwa, takich jak strzałki, kołki i inne narzędzia używane do polowania. Strzałki wykonane ze stali lub żelaza także mają brązowe zabarwienie. Kołki służące do przytrzymywania strzałek na miejscu podczas polowania również posiadają brązowe zabarwienie. Inne narzędzia używane do polowania, takie jak noże, topory i młotki mogą również mieć brązowe zabarwienie.

Dodatkowo, termin "opalone" może być stosowany do opisu skóry dzikich zwierząt, która ma brązowe zabarwienie po przejściu procesu garbowania. Proces ten polega na traktowaniu skóry specjalnymi substancjami chemicznymi w celu nadania jej trwałego brązowego zabarwienia, poprawiając tym samym jej trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj opalone w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.