Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oczniak

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

Oczniak to pierwsza odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela, licząc od róży. Jest to część trofeum, która składa się z dwóch rogów połączonych ze sobą tworzących jeden element. Oczniak jest zazwyczaj najbardziej ceniony przez myśliwych ze względu na swoje charakterystyczne właściwości. Jego wyróżniający się kształt oraz symboliczne znaczenie sprawiają, że oczniak jest uważany za ważny element trofeum łowieckiego.

Oczniak stanowi symbole umiejętności łowieckich i zdolności polowania, które są bardzo cenione wśród myśliwych. Jego obecność na trofeum potwierdza udaną polowę dzikiego zwierzaka i stanowi wyraz szacunku dla natury. Ponadto oczniak jest również uważany za symbol siły oraz honoru, co nadaje mu dodatkowe znaczenie w kontekście tradycji łowieckich.

Ponadto oczniaki mogą być wykorzystywane jako ozdobne elementy, zdobiące wnętrza domów czy biur myśliwych. Ich piękny wygląd czyni je atrakcyjnymi do prezentowania jako unikalne upominki dla bliskich osób bądź innych miłośników polowań. Dzięki różnym materiałom używanym do ich wykonania, takim jak drewno, metal czy skóra, oczniaki stanowią zarówno praktyczny jak i estetyczny element w świecie łowieckim.

Ostatecznie oczniak pełni nie tylko funkcję praktyczną jako część trofeum łowieckiego, ale także posiada głębsze znaczenie kulturowe i symboliczne łącząc ludzką działalność łowiecką z szacunkiem dla przyrody oraz tradycją myśliwską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oczniak w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

owca

samica muflona.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

oślada

trop kuny na śniegu.

obławnik

uczestnik obławy.