Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: owca

owca

samica muflona.

Owca to samica muflona, gatunku z rodziny kozicowatych. Charakteryzuje się długim, owalnym ciałem oraz szerokimi, płaskimi rogami. Jej futro jest zazwyczaj długie i grube, często białe lub szare. Skóra owcy jest gruba i twarda, co przyczynia się do jej zdolności przetrwania w trudnych warunkach. Owce są zazwyczaj łagodne, ale mogą również być agresywne w obronie stada.

Owce są cenione ze względu na mięso, które uważane jest za smaczne i wartościowe, a także wełnę wykorzystywaną do produkcji odzieży i innych produktów tekstylnych. Często hodowane są także jako zwierzęta domowe lub wykorzystywane do celów rekreacyjnych, takich jak trekking czy jeździectwo.

Ze względu na ich wartość jako źródło mięsa i wełny oraz ich zdolność do ucieczki i inteligencję, owce często stanowią cel polowań myśliwskich. Polowanie na owce może być trudne i wymaga od myśliwego cierpliwości oraz odpowiedniego przygotowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj owca w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).