Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osacznik

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

Osacznik to rodzaj psów myśliwskich, których głównym zadaniem jest nagabywanie zwierzyny. Są one używane do wyprowadzania zwierzyny z jej kryjówek, aby ułatwić polowanie. Osaczniki są również wykorzystywane do odstraszania dzikich zwierząt od upraw i innych terenów, na których może pojawić się szkoda. Osaczniki są często używane w połączeniu z innymi psami myśliwskimi, takimi jak gończe i tropiciele, aby ułatwić polowanie.

Osaczniki są bardzo inteligentne i łatwo je wytresować. Są one również bardzo silne i wytrzymałe, co czyni je idealnymi psami do nagabywania zwierzyny. Osaczniki są również bardzo odważne i mają silny instynkt polowania. Są one również bardzo skuteczne w odstraszaniu dzikich zwierząt od upraw i innych terenów.

Osaczniki są często hodowane jako psy myśliwskie lub jako psy towarzyszące. Są one bardzo przywiązane do swojego właściciela i lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Osaczniki są również bardzo lojalne wobec swojego właściciela i chętnie pomagają mu w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osacznik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.