Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okocić się

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

Przepraszam, podana definicja nie jest poprawna. Poniżej znajdziesz dokładną i obszerną definicję terminu "okocić się" w kontekście łowieckim.

Okocić się to termin używany w odniesieniu do procesu urodzenia młodych przez samicę zwierzęcia łownego, takie jak sarna, dzika, muflon, zając czy królik. Proces okocenia może obejmować zarówno rodzenie żywego potomstwa, jak i składanie jaj w przypadku zwierząt takich jak zające czy ptaki łowne.

Sama sarnina lub dzika, zwana matką, wykazuje instynkt macierzyński i starannie wybiera dogodne dla siebie miejsce do okocenia. W przypadku sarny prowadzi to często do wyboru gęstego zakrzaczenia bądź gęstego zarośla. Po okresie ciąży samica rodzi zazwyczaj 1-2 młode o małej masie ciała. Dziczyzna to wówczas tzw. kelderzeit - czas narodzin dzikiej zwierzyny.

Natomiast po okocieniu zajęcy samiczka zakrywa swoje młode suchą roślinnością i własnym futrem tak, aby były one schronione przed drapieżnikami oraz przestają emitować zapach ciała. Samica opuszcza norkę na kilka godzin dziennie w celu ściągnięcia zapachu osobistego i pokarmu dla potomstwa.

Proces okocenia jest istotnym elementem cyklu życia zwierząt łownych i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu populacji na danym obszarze łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okocić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

okładać

inaczej obkładać.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

odbić

odłączyć się od stada,

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

oślada

trop kuny na śniegu.

odbita

sztuka odpędzana od stada.