Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okocić się

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

Przepraszam, podana definicja nie jest poprawna. Poniżej znajdziesz dokładną i obszerną definicję terminu "okocić się" w kontekście łowieckim.

Okocić się to termin używany w odniesieniu do procesu urodzenia młodych przez samicę zwierzęcia łownego, takie jak sarna, dzika, muflon, zając czy królik. Proces okocenia może obejmować zarówno rodzenie żywego potomstwa, jak i składanie jaj w przypadku zwierząt takich jak zające czy ptaki łowne.

Sama sarnina lub dzika, zwana matką, wykazuje instynkt macierzyński i starannie wybiera dogodne dla siebie miejsce do okocenia. W przypadku sarny prowadzi to często do wyboru gęstego zakrzaczenia bądź gęstego zarośla. Po okresie ciąży samica rodzi zazwyczaj 1-2 młode o małej masie ciała. Dziczyzna to wówczas tzw. kelderzeit - czas narodzin dzikiej zwierzyny.

Natomiast po okocieniu zajęcy samiczka zakrywa swoje młode suchą roślinnością i własnym futrem tak, aby były one schronione przed drapieżnikami oraz przestają emitować zapach ciała. Samica opuszcza norkę na kilka godzin dziennie w celu ściągnięcia zapachu osobistego i pokarmu dla potomstwa.

Proces okocenia jest istotnym elementem cyklu życia zwierząt łownych i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu populacji na danym obszarze łowieckim.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okocić się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

osada

inaczej łoże.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.