Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwiatr

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

Odwiatr to zjawisko, które występuje w łowiectwie i jest szczególnie ważne dla psów myśliwskich. Polega ono na tym, że po strzeleniu zwierzyny do atmosfery uwalnia się specyficzny zapach, który pozostaje na miejscu przez pewien czas. Jest to bardzo ważne dla psów myśliwskich, ponieważ pozwala im na odnalezienie zwierzyny.

Odwiatr składa się z różnych składników, w tym takich jak feromony, które są wydzielane przez zwierzynę w stresujących sytuacjach. Są one bardzo silne i mogą być wykryte przez psy myśliwskie na duże odległości. Feromony te są mieszaniną różnych substancji chemicznych, które są wydzielane przez gruczoły skórne zwierzyny.

Ponadto odwiatr składa się również z innych substancji chemicznych, takich jak amoniak i inne produkty uboczne procesu trawiennego. Te substancje są również wykrywalne przez psy myśliwskie i mogą być użyte do odnalezienia zwierzyny. Odwiatr jest więc bardzo ważnym elementem łowiectwa i może być użyty do odnalezienia strzelonej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwiatr w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.