Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwiatr

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

Odwiatr to zjawisko, które występuje w łowiectwie i jest szczególnie ważne dla psów myśliwskich. Polega ono na tym, że po strzeleniu zwierzyny do atmosfery uwalnia się specyficzny zapach, który pozostaje na miejscu przez pewien czas. Jest to bardzo ważne dla psów myśliwskich, ponieważ pozwala im na odnalezienie zwierzyny.

Odwiatr składa się z różnych składników, w tym takich jak feromony, które są wydzielane przez zwierzynę w stresujących sytuacjach. Są one bardzo silne i mogą być wykryte przez psy myśliwskie na duże odległości. Feromony te są mieszaniną różnych substancji chemicznych, które są wydzielane przez gruczoły skórne zwierzyny.

Ponadto odwiatr składa się również z innych substancji chemicznych, takich jak amoniak i inne produkty uboczne procesu trawiennego. Te substancje są również wykrywalne przez psy myśliwskie i mogą być użyte do odnalezienia zwierzyny. Odwiatr jest więc bardzo ważnym elementem łowiectwa i może być użyty do odnalezienia strzelonej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwiatr w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

odłownia

inaczej łownia.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

okres godowy

inaczej gody.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.