Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwodzić

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

Odwodzić - w dawnym kontekście broni kurkowej, oznaczało napinanie kurka. Współcześnie określa czynność wykonywaną przy broni kurkowej, polegającą na napinaniu kurek, czyli mechanizmu zamka, który odpowiada za wystrzelenie naboju. Proces odwodzenia polega na przesunięciu dźwigni zamka do tyłu aż do usłyszenia charakterystycznego trzasku, co sygnalizuje naprężenie kurka i gotowość do strzelania. Wykonanie tej czynności jest istotne dla bezpieczeństwa podczas strzelania, ponieważ niewłaściwe odwodzenie może prowadzić do przypadkowego wystrzału broni.

Regularne odwodzenie jest również kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania broni - zaniedbanie tej czynności może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu zamka i problemów w działaniu broni. Dlatego ważne jest by strzelcy regularnie odwadzali swoje bronie oraz dbali o ich stan techniczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwodzić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

okres godowy

inaczej gody.