Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwodzić

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

Odwodzić - w dawnym kontekście broni kurkowej, oznaczało napinanie kurka. Współcześnie określa czynność wykonywaną przy broni kurkowej, polegającą na napinaniu kurek, czyli mechanizmu zamka, który odpowiada za wystrzelenie naboju. Proces odwodzenia polega na przesunięciu dźwigni zamka do tyłu aż do usłyszenia charakterystycznego trzasku, co sygnalizuje naprężenie kurka i gotowość do strzelania. Wykonanie tej czynności jest istotne dla bezpieczeństwa podczas strzelania, ponieważ niewłaściwe odwodzenie może prowadzić do przypadkowego wystrzału broni.

Regularne odwodzenie jest również kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania broni - zaniedbanie tej czynności może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu zamka i problemów w działaniu broni. Dlatego ważne jest by strzelcy regularnie odwadzali swoje bronie oraz dbali o ich stan techniczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwodzić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

odbić

odłączyć się od stada,

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)