Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwodzić

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

Odwodzić to czynność, która jest wykonywana przy broni kurkowej. Polega ona na napinaniu kurek, czyli mechanizmu zamka, który jest odpowiedzialny za wystrzelenie naboju. W celu odwodzenia należy przesunąć dźwignię zamka do tyłu, aż do momentu, w którym usłyszymy charakterystyczny trzask. Wtedy wiemy, że kurek jest już naprężony i możemy strzelać.

Odwodzenie jest ważnym elementem bezpieczeństwa podczas strzelania. Jeśli nie zostanie ono wykonane poprawnie, istnieje ryzyko, że broń może wystrzelić nawet bez uderzenia spustu. Dlatego też ważne jest, aby każdy strzelec pamiętał o odwodzeniu przed każdym strzałem.

Odwodzenie jest również ważne dla prawidłowego funkcjonowania broni. Jeśli nie będzie ono wykonywane regularnie, może to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu zamka i spowodować problemy z jej działaniem. Dlatego też ważne jest, aby strzelcy regularnie odwodzili swoje bronie i upewniali się, że są one w dobrym stanie technicznym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwodzić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.