Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odwodzić

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

Odwodzić - w dawnym kontekście broni kurkowej, oznaczało napinanie kurka. Współcześnie określa czynność wykonywaną przy broni kurkowej, polegającą na napinaniu kurek, czyli mechanizmu zamka, który odpowiada za wystrzelenie naboju. Proces odwodzenia polega na przesunięciu dźwigni zamka do tyłu aż do usłyszenia charakterystycznego trzasku, co sygnalizuje naprężenie kurka i gotowość do strzelania. Wykonanie tej czynności jest istotne dla bezpieczeństwa podczas strzelania, ponieważ niewłaściwe odwodzenie może prowadzić do przypadkowego wystrzału broni.

Regularne odwodzenie jest również kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania broni - zaniedbanie tej czynności może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu zamka i problemów w działaniu broni. Dlatego ważne jest by strzelcy regularnie odwadzali swoje bronie oraz dbali o ich stan techniczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odwodzić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

okładać

inaczej obkładać.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

osiadła

zwierzyna, która nie zmienia swojej ostoi,

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

odłownia

inaczej łownia.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

okres godowy

inaczej gody.