Definicja hasła: oszczep
- oszczep
biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z poprze lub hakiem. Drzewce owijano zazwyczaj krzyżującymi się rzemykami i nabijano gwoździami, aby nie ślizgało się w ręce (zob. historia broni myśliwskiej).
Oszczep był pierwszą bronią myśliwską używaną przez człowieka. Składał się z grubego drzewca i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z poprze lub hakiem. Drzewce owijano zazwyczaj krzyżującymi się rzemykami i nabijano gwoździami, aby nie ślizgało się w ręce. Oszczep był używany do polowań od najdawniejszych czasów aż do początku XIX w., kiedy to pojawiła się broń palna. W XIV w. wynaleziono broń palną, która po raz pierwszy została wykorzystana do polowania w XV w. Przełomowym wynalazkiem była strzelba Lefaucheuxa z 1832 r., która była ładowana od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawiła się nowoczesna broń myśliwska.
Oszczep był bardzo popularną bronią myśliwską, ponieważ był prosty i tani w produkcji. Był też bardzo skuteczny, ponieważ można go było używać do polowania na duże i małe zwierzęta. Oszczep miał też swoje ograniczenia - nie mógł być używany do polowania na duże odległości, a jego skuteczność zależała od umiejętności użytkownika. Oszczep miał też tendencję do tracenia swojej skuteczności po kilku uderzeniach, co oznacza, że trzeba go było czasami naprawiać lub wymieniać na nowy.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczep w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- opalone
o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.
- oczniak
pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.
- oszczepnik
dawniej myśliwy polujący z oszczepem.
- otropić
ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.
- oślada
trop kuny na śniegu.
- odyniec
stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).
- oszczep
biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)
- objezdnik
inaczej dojetdżacz.
- ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)
ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)
- odłowy
łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.