Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczep

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z poprze lub hakiem. Drzewce owijano zazwyczaj krzyżującymi się rzemykami i nabijano gwoździami, aby nie ślizgało się w ręce (zob. historia broni myśliwskiej).

Oszczep był pierwszą bronią myśliwską używaną przez człowieka. Składał się z grubego drzewca i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z poprze lub hakiem. Drzewce owijano zazwyczaj krzyżującymi się rzemykami i nabijano gwoździami, aby nie ślizgało się w ręce. Oszczep był używany do polowań od najdawniejszych czasów aż do początku XIX w., kiedy to pojawiła się broń palna. W XIV w. wynaleziono broń palną, która po raz pierwszy została wykorzystana do polowania w XV w. Przełomowym wynalazkiem była strzelba Lefaucheuxa z 1832 r., która była ładowana od tyłu (odtylcówki, lankastrówki). Pod koniec XIX w. pojawiła się nowoczesna broń myśliwska.

Oszczep był bardzo popularną bronią myśliwską, ponieważ był prosty i tani w produkcji. Był też bardzo skuteczny, ponieważ można go było używać do polowania na duże i małe zwierzęta. Oszczep miał też swoje ograniczenia - nie mógł być używany do polowania na duże odległości, a jego skuteczność zależała od umiejętności użytkownika. Oszczep miał też tendencję do tracenia swojej skuteczności po kilku uderzeniach, co oznacza, że trzeba go było czasami naprawiać lub wymieniać na nowy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczep w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okres godowy

inaczej gody.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

omyk

ogon zająca.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

odłownia

inaczej łownia.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

obławnik

uczestnik obławy.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.