Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczek

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

Oszczek to termin używany w łowiectwie, określający ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny. Jest to istotny element pracy psa myśliwskiego, polegający na informowaniu myśliwego o obecności zwierzęcia. Odpowiednio wyszkolony pies może wykonywać oszczek poprzez ujadanie, warczenie, a także poprzez skakanie i szczekanie. Niezwykle istotne jest właściwe wykształcenie psa w celu skutecznej i poprawnej realizacji oszczeku, której celem jest ostrzeżenie myśliwego o położeniu zwierzyny oraz umożliwienie mu właściwej reakcji w czasie polowania. Oszczek pełni szczególnie ważną rolę w przypadku dzikich zwierząt, takich jak jelenie, daniele czy lisy, które są trudne do wytropienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.