Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczek

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

Oszczek to określenie używane w łowiectwie, które odnosi się do ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny. Jest to jeden z najważniejszych elementów pracy psa myśliwskiego, który polega na ostrzeganiu myśliwego o obecności zwierzyny. Oszczek jest szczególnie ważny w przypadku dzikich zwierząt, takich jak jelenie, daniele czy lisy, ponieważ są one bardzo trudne do wytropienia.

Pies myśliwski może wykonywać oszczek na różne sposoby. Najczęstsze to ujadanie i warczenie. Ujadanie polega na szybkim i głośnym składaniu się serii krótkich dźwięków, podczas gdy warczenie jest głośniejsze i bardziej donośne. Pies może również wykonywać oszczek poprzez skakanie i szczekanie.

Oszczek jest ważnym elementem pracy psa myśliwskiego, ponieważ ostrzega on myśliwego o obecności zwierzyny i pozwala mu lepiej przygotować się do polowania. Pies musi być odpowiednio wyszkolony, aby mógł wykonywać oszczek poprawnie i skutecznie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

oślada

trop kuny na śniegu.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.