Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oszczek

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

Oszczek to termin używany w łowiectwie, określający ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny. Jest to istotny element pracy psa myśliwskiego, polegający na informowaniu myśliwego o obecności zwierzęcia. Odpowiednio wyszkolony pies może wykonywać oszczek poprzez ujadanie, warczenie, a także poprzez skakanie i szczekanie. Niezwykle istotne jest właściwe wykształcenie psa w celu skutecznej i poprawnej realizacji oszczeku, której celem jest ostrzeżenie myśliwego o położeniu zwierzyny oraz umożliwienie mu właściwej reakcji w czasie polowania. Oszczek pełni szczególnie ważną rolę w przypadku dzikich zwierząt, takich jak jelenie, daniele czy lisy, które są trudne do wytropienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

osada

inaczej łoże.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.