Definicja hasła: oszczek
- oszczek
ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.
Oszczek to termin używany w łowiectwie, określający ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny. Jest to istotny element pracy psa myśliwskiego, polegający na informowaniu myśliwego o obecności zwierzęcia. Odpowiednio wyszkolony pies może wykonywać oszczek poprzez ujadanie, warczenie, a także poprzez skakanie i szczekanie. Niezwykle istotne jest właściwe wykształcenie psa w celu skutecznej i poprawnej realizacji oszczeku, której celem jest ostrzeżenie myśliwego o położeniu zwierzyny oraz umożliwienie mu właściwej reakcji w czasie polowania. Oszczek pełni szczególnie ważną rolę w przypadku dzikich zwierząt, takich jak jelenie, daniele czy lisy, które są trudne do wytropienia.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oszczek w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- ostęp
część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).
- odwiatr
specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.
- oręż
trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).
- obrączkowanie
znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)
- odtrąbić
grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.
- osiadły
o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.
- organista
młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.
- objezdnik
inaczej dojetdżacz.
- odstrzał łowny
pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).
- obława
w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.