Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ogorzałka

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

Ogorzałka (Anas querquedula) – ptak łowny z rzędu blaszkodziobych, należący do rodziny kaczkowatych. Jest to stosunkowo mały gatunek kaczki, charakteryzujący się wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Samiec ogorzałki w okresie godowym posiada intensywne barwy, z głównie brązowo-pomarańczowym ubarwieniem głowy i ciała, natomiast samica jest bardziej stonowana w kolorystyce, co ułatwia maskowanie się podczas lęgów.

Ogorzałka to gatunek wędrowny, zamieszkujący obszary Europy i Azji. W Polsce występuje nielicznie, przelotnie, głównie na wybrzeżach morskich oraz na terenach bagien i mokradeł. Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne łąki oraz niewielkie zbiorniki wodne.

Ze względu na degradację i utratę siedlisk naturalnych ogorzałka znajduje się pod ochroną prawną. Polowania na te ptaki są regulowane przez prawo łowieckie Państwa Polskiego, co ma na celu zachowanie stabilnej populacji tego gatunku. Ogorzałka jest także przedmiotem badań ekologicznych oraz działań mających na celu ochronę i zachowanie różnorodności biologicznej obszarów jej występowania.

W kontekście polowania ogorzałka stanowi atrakcyjny obiekt dla miłośników myślistwa ze względu na swoje walory estetyczne oraz smaczne mięso. Jednocześnie jednak polowania muszą odbywać się z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony przyrody, aby zapewnić zachowanie równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ogorzałka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ochrona zwierzyny

jeden z głównych działów gospodarki łowieckiej obejmujący całokształt zabiegów, mających na celu utrzymanie zwierzyny w łowiskach na stałym, optymalnym pod względem biologicznym i (...)

okładać

inaczej obkładać.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)