Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obciąć

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

Obciąć to technika łowiecka, która polega na ustaleniu obecności zwierzyny w miejscu jej występowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzikich zwierząt, które często są trudne do znalezienia. Obciąć można wykonać poprzez tropienie zwierzyny lub obserwację jej śladów. Tropiciel może również wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności, aby określić, gdzie znajduje się zwierzyna.

Technika obciącia jest również stosowana w przypadku dzikich atakujących i raniących doskakujące do nich psy. W takim przypadku tropiciel musi być bardzo ostrożny i uważny, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Tropiciel musi być w stanie określić, gdzie znajduje się dzik i jak daleko od niego jest pies. Musi również być w stanie określić, czy dzik jest agresywny i czy pies jest w stanie go powstrzymać. Jeśli tak, tropiciel może podjąć odpowiednie kroki, aby chronić psa przed atakiem dzika.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obciąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

okres godowy

inaczej gody.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)