Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obciąć

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

Obciąć - technika łowiecka polegająca na ustaleniu obecności zwierzyny w miejscu jej występowania, najczęściej poprzez tropienie jej lub obserwację śladów. Używana szczególnie w przypadku dzikich zwierząt, które są trudne do znalezienia. Tropiciel wykorzystuje doświadczenie i umiejętności, aby określić, gdzie znajduje się zwierzyna oraz informacje dotyczące zagrożenia ze strony dzikich atakujących i raniących doskakujące do nich psów. W takim przypadku konieczna jest ostrożność i uważność tropiciela, aby uniknąć niebezpieczeństwa oraz odpowiednie działanie mające na celu ochronę psa przed atakiem dzika. Technika obciącia jest kluczowym elementem łowieckiego procesu identyfikacji i zabezpieczania obszaru polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obciąć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.