Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Order Złotego Jelenia

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

Order Złotego Jelenia – to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich orderów myśliwskich. Został ustanowiony w 1672 roku przez księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów na Śląsku. Nazwa orderu nawiązuje do złotego jelenia, symbolu łowieckiego, który od wieków kojarzony jest z polowaniami i szlacheckim stylem życia. Order Złotego Jelenia miał charakter ekskluzywny i honorowy, przeznaczony dla wybitnych myśliwych oraz osób zasłużonych dla kultury łowieckiej.

Wśród jego członków znajdowali się zarówno znakomici myśliwi, jak i osoby pełniące wysokie funkcje państwowe czy o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauki i sztuki. Order ten był wyrazem uznania dla pasjonatów polowania oraz promował etyczną i odpowiedzialną postawę wobec przyrody. Posiadanie Orderu Złotego Jelenia było synonimem honoru oraz wybitności w dziedzinie łowiectwa.

Od momentu swojego powstania Order Złotego Jelenia był symbolem elitarności oraz prestiżu w kręgach łowieckich, stanowiąc jednocześnie formę uznania dla osiągnięć w dziedzinie myślistwa oraz pielęgnowania tradycji łowieckiej. To ważny element historii polskiego łowiectwa, który nadal budzi duże zainteresowanie wśród miłośników przyrody oraz pasjonatów kultury myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Order Złotego Jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.