Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Order Złotego Jelenia

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

Order Złotego Jelenia – to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich orderów myśliwskich. Został ustanowiony w 1672 roku przez księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów na Śląsku. Nazwa orderu nawiązuje do złotego jelenia, symbolu łowieckiego, który od wieków kojarzony jest z polowaniami i szlacheckim stylem życia. Order Złotego Jelenia miał charakter ekskluzywny i honorowy, przeznaczony dla wybitnych myśliwych oraz osób zasłużonych dla kultury łowieckiej.

Wśród jego członków znajdowali się zarówno znakomici myśliwi, jak i osoby pełniące wysokie funkcje państwowe czy o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauki i sztuki. Order ten był wyrazem uznania dla pasjonatów polowania oraz promował etyczną i odpowiedzialną postawę wobec przyrody. Posiadanie Orderu Złotego Jelenia było synonimem honoru oraz wybitności w dziedzinie łowiectwa.

Od momentu swojego powstania Order Złotego Jelenia był symbolem elitarności oraz prestiżu w kręgach łowieckich, stanowiąc jednocześnie formę uznania dla osiągnięć w dziedzinie myślistwa oraz pielęgnowania tradycji łowieckiej. To ważny element historii polskiego łowiectwa, który nadal budzi duże zainteresowanie wśród miłośników przyrody oraz pasjonatów kultury myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Order Złotego Jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

obławnik

uczestnik obławy.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odbić

odłączyć się od stada,

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

oślada

trop kuny na śniegu.