Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odbita

odbita

sztuka odpędzana od stada.

Odbita to termin używany w kontekście polowania zbiorowego lub kłusownictwa. Termin ten odnosi się do sytuacji, gdy sztuka zwierzyny jest odpędzana od stada w celu zwiększenia szans na jej schwytanie lub odstrzelenie. Może to mieć miejsce podczas polowania na daną zwierzynę, taką jak jelenie, dziki czy zające. Podczas polowań zbiorowych, grupa łowców może wykorzystywać specjalne techniki, aby odpędzić zwierzynę w danym kierunku, ułatwiając tym samym pochwycenie jej.

Odbita ma istotne znaczenie również w kontekście zarządzania populacjami zwierząt leśnych i ochrony przyrody. Istnieje potrzeba monitorowania liczebności i zachowań populacji zwierzyny dla zapewnienia równowagi ekosystemów leśnych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Stosowanie technik odbijania może być pomocne przy realizowaniu celów zarządzania populacjami zwierząt leśnych.

W przypadku kłusownictwa odbita może odnosić się do celowego odpędzania zwierzyny przez nielegalnych myśliwych w celu pochwycenia jej bezprawnie. Jest to działanie zabronione prawnie i stanowi poważne zagrożenie dla ochrony dzikich populacji zwierząt oraz równowagi ekosystemów.

Podsumowując, termin "odbita" odnosi się do sytuacji, gdy sztuka zwierzyny jest odpędzana od stada w kontekście polowania zbiorowego, zarządzania populacjami zwierząt leśnych oraz niestety również kłusownictwa. Zrozumienie tego pojęcia jest istotne zarówno dla prawidłowego przeprowadzania polowań zbiorowych, jak i dla ochrony dzikiej fauny i utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odbita w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

omyk

ogon zająca.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.