Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odbita

odbita

sztuka odpędzana od stada.

Odbita to termin używany w kontekście polowania zbiorowego lub kłusownictwa. Termin ten odnosi się do sytuacji, gdy sztuka zwierzyny jest odpędzana od stada w celu zwiększenia szans na jej schwytanie lub odstrzelenie. Może to mieć miejsce podczas polowania na daną zwierzynę, taką jak jelenie, dziki czy zające. Podczas polowań zbiorowych, grupa łowców może wykorzystywać specjalne techniki, aby odpędzić zwierzynę w danym kierunku, ułatwiając tym samym pochwycenie jej.

Odbita ma istotne znaczenie również w kontekście zarządzania populacjami zwierząt leśnych i ochrony przyrody. Istnieje potrzeba monitorowania liczebności i zachowań populacji zwierzyny dla zapewnienia równowagi ekosystemów leśnych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Stosowanie technik odbijania może być pomocne przy realizowaniu celów zarządzania populacjami zwierząt leśnych.

W przypadku kłusownictwa odbita może odnosić się do celowego odpędzania zwierzyny przez nielegalnych myśliwych w celu pochwycenia jej bezprawnie. Jest to działanie zabronione prawnie i stanowi poważne zagrożenie dla ochrony dzikich populacji zwierząt oraz równowagi ekosystemów.

Podsumowując, termin "odbita" odnosi się do sytuacji, gdy sztuka zwierzyny jest odpędzana od stada w kontekście polowania zbiorowego, zarządzania populacjami zwierząt leśnych oraz niestety również kłusownictwa. Zrozumienie tego pojęcia jest istotne zarówno dla prawidłowego przeprowadzania polowań zbiorowych, jak i dla ochrony dzikiej fauny i utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odbita w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

odbić

odłączyć się od stada,

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)