Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostęp

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

Ostęp to specjalna część lasu, mająca szczególne znaczenie dla łowiectwa. Jest to obszar, który stanowi schronienie dla zwierząt dzikich, umożliwiając im odpoczynek i ukrycie się. Ostępy charakteryzują się trudnym dostępem, często znajdują się z dala od głównych dróg i szlaków, jak również od obszarów intensywnie użytkowanych przez ludzi. Ich niedostępność sprawia, że łowcy muszą wykazać dużą determinację i wysiłek, by dotrzeć do tych obszarów.

Ostoje zwierzyny pełnią istotną rolę dla obserwacji i polowania na dziką zwierzynę. Dzięki nim myśliwi mogą poznać lepiej zachowania zwierząt oraz zrozumieć ich naturalne środowisko. Ponadto w ostojach można napotkać różnorodne gatunki zwierząt takie jak ptaki czy owady, co czyni je także cennym miejscem dla obserwatorów przyrody. Ochrona ostoi zwierzyny jest niezmiernie istotna dla zachowania równowagi ekologicznej oraz utrzymania stabilnych populacji dzikich zwierząt w harmonii z lokalnymi społecznościami.

W skali globalnej ochrona ostoi zwierzyny ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej oraz stabilności ekosystemów leśnych. W tych obszarach między innymi unikatowe siedliska oraz korytarze migracyjne są chronione przed degradacją i nadmiernym użytkowaniem przez człowieka. Dlatego też dbanie o te obszary staje się coraz ważniejsze w kontekście ochrony środowiska naturalnego na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.