Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostęp

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

Ostęp to część lasu, która jest szczególnie ważna dla łowiectwa. Jest to miejsce, w którym zwierzyna może się schronić i odpocząć. Ostępy są zazwyczaj trudno dostępne, co oznacza, że łowcy muszą wykazać się dużym wysiłkiem, aby dotrzeć do nich. Zazwyczaj są one oddalone od głównych szlaków i tras, a także od miejsc, w których ludzie często przebywają.

Ostoje zwierzyny są bardzo ważne dla łowców, ponieważ pozwalają im na obserwowanie i polowanie na zwierzynę. Dzięki temu mogą oni lepiej poznać zachowania dzikich zwierząt i lepiej je rozumieć. W ostojach zwierzyny można również spotkać inne gatunki zwierząt, takie jak ptaki czy owady.

Ostoje zwierzyny służą również jako miejsce do ochrony dzikich zwierząt przed nadmiernym polowaniem. Służy to również ochronie ekosystemu i utrzymaniu równowagi między populacjami dzikich zwierząt a ludnościami lokalnymi. Ochrona ostoi zwierzyny jest ważna dla utrzymania równowagi ekologicznej i ochrony przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odzew

odezwanie się na trąbce myśliwskiej w odpowiedzi na sygnał.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

odprawa

nagroda dla psów gończych w postaci patrochów upolowanej przy ich pomocy zwierzyny.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.