Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostęp

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

Ostęp to specjalna część lasu, mająca szczególne znaczenie dla łowiectwa. Jest to obszar, który stanowi schronienie dla zwierząt dzikich, umożliwiając im odpoczynek i ukrycie się. Ostępy charakteryzują się trudnym dostępem, często znajdują się z dala od głównych dróg i szlaków, jak również od obszarów intensywnie użytkowanych przez ludzi. Ich niedostępność sprawia, że łowcy muszą wykazać dużą determinację i wysiłek, by dotrzeć do tych obszarów.

Ostoje zwierzyny pełnią istotną rolę dla obserwacji i polowania na dziką zwierzynę. Dzięki nim myśliwi mogą poznać lepiej zachowania zwierząt oraz zrozumieć ich naturalne środowisko. Ponadto w ostojach można napotkać różnorodne gatunki zwierząt takie jak ptaki czy owady, co czyni je także cennym miejscem dla obserwatorów przyrody. Ochrona ostoi zwierzyny jest niezmiernie istotna dla zachowania równowagi ekologicznej oraz utrzymania stabilnych populacji dzikich zwierząt w harmonii z lokalnymi społecznościami.

W skali globalnej ochrona ostoi zwierzyny ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej oraz stabilności ekosystemów leśnych. W tych obszarach między innymi unikatowe siedliska oraz korytarze migracyjne są chronione przed degradacją i nadmiernym użytkowaniem przez człowieka. Dlatego też dbanie o te obszary staje się coraz ważniejsze w kontekście ochrony środowiska naturalnego na całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostęp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

osada

inaczej łoże.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

obławnik

uczestnik obławy.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.