Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: objezdnik

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

Objezdnik, zwany również dojetdżaczem, to osoba zajmująca się dojazdem zwierzyny łownej podczas polowania. Jego głównym celem jest skuteczne i bezpieczne doprowadzenie zwierzyny do miejsca polowania, co umożliwia efektywne odłowienie. Objezdnik stosuje różnorodne techniki dojazdu, takie jak wywoływanie dźwiękami, używanie psów myśliwskich, ustawianie pułapek oraz siatek, a także wykorzystywanie środków chemicznych. Aby móc wykonywać swoją pracę odpowiednio, musi posiadać wszechstronną wiedzę na temat zachowań zwierzyny łownej oraz umiejętność wykorzystania różnych technik dojazdu i dysponować odpowiednim sprzętem takim jak lornetka, kompas i mapa.

Ponadto obywa w kontakcie z innymi myśliwymi, wspierając ich w przygotowaniu polowania oraz podczas samego polowania. Cechuje go cierpliwość i uprzejmość wobec innych uczestników polowania. Jego rola polega na profesjonalnym podejściu do doprowadzenia zwierzyny do miejsca polowania oraz zabezpieczeniu tego procesu zarówno dla zwierząt, jak i dla innych myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj objezdnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

oślada

trop kuny na śniegu.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.