Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: objezdnik

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

Objezdnik to osoba, która zajmuje się dojazdem zwierzyny łownej. Jest to jeden z najważniejszych elementów polowania, ponieważ pozwala on na skuteczne i bezpieczne odłowienie zwierzyny. Objezdnik wykorzystuje różne techniki dojazdu, aby doprowadzić zwierzynę do miejsca polowania. Do najczęściej stosowanych technik należą: wywołanie dźwiękami, używanie psów myśliwskich, ustawianie pułapek i siatki oraz wykorzystywanie środków chemicznych.

Objezdnik musi być bardzo dobrze przygotowany do swojej pracy. Powinien posiadać wiedzę na temat zachowań zwierzyny łownej oraz umieć wykorzystać różne techniki dojazdu. Musi także posiadać odpowiedni sprzęt, taki jak lornetka, kompas i mapa, aby móc skutecznie odnaleźć zwierzynę.

Objezdnik powinien być także bardzo cierpliwy i uprzejmy wobec innych myśliwych. Powinien być gotowy do pomocy innym myśliwym w przygotowaniu polowania oraz wspierać ich podczas samego polowania. Jego głównym celem jest doprowadzenie zwierzyny do miejsca polowania bezpiecznie i skutecznie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj objezdnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oślada

trop kuny na śniegu.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).