Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: objezdnik

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

Objezdnik, zwany również dojetdżaczem, to osoba zajmująca się dojazdem zwierzyny łownej podczas polowania. Jego głównym celem jest skuteczne i bezpieczne doprowadzenie zwierzyny do miejsca polowania, co umożliwia efektywne odłowienie. Objezdnik stosuje różnorodne techniki dojazdu, takie jak wywoływanie dźwiękami, używanie psów myśliwskich, ustawianie pułapek oraz siatek, a także wykorzystywanie środków chemicznych. Aby móc wykonywać swoją pracę odpowiednio, musi posiadać wszechstronną wiedzę na temat zachowań zwierzyny łownej oraz umiejętność wykorzystania różnych technik dojazdu i dysponować odpowiednim sprzętem takim jak lornetka, kompas i mapa.

Ponadto obywa w kontakcie z innymi myśliwymi, wspierając ich w przygotowaniu polowania oraz podczas samego polowania. Cechuje go cierpliwość i uprzejmość wobec innych uczestników polowania. Jego rola polega na profesjonalnym podejściu do doprowadzenia zwierzyny do miejsca polowania oraz zabezpieczeniu tego procesu zarówno dla zwierząt, jak i dla innych myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj objezdnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.