Definicja hasła: obcierka
- obcierka, obcierka, ocierka
strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.
Obcierka to strzał, który powoduje powierzchowne zranienie zwierzęcia. Może ona być spowodowana przez zranienie zewnętrzne, które nie penetruje wewnętrznych tkanek lub organów, lub trafienie w obszar ciała, gdzie rany są łagodne i niezagrożone życiu. Obcierka jest błędem myśliwego, ponieważ nie przynosi śmierci zwierzęcia, lecz jedynie krzywdę. Jest to sytuacja niepożądana nie tylko z etycznego punktu widzenia, ale także z uwagi na konsekwencje dla zdrowia zwierzęcia i jakości polowania.
Myśliwi starają się unikać obcierki poprzez doskonałe przygotowanie i precyzyjne użycie broni oraz technik strzeleckich. W przypadku wystąpienia wątpliwości co do trafienia, podejmowane są intensywne poszukiwania rannego zwierzęcia, a myśliwi podejmują działania w celu zapewnienia mu pomocy medycznej i minimalizacji cierpień. Dodatkowo należy pamiętać, że upolowane zwierzę powinno zostać wykorzystane w sposób jak najbardziej odpowiedzialny. Odpowiednia identyfikacja obcierki ma kluczowe znaczenie dla zachowania etyki polowania oraz przejrzystości działania myśliwych.
Obcierka stanowi istotny aspekt zarówno praktyczny jak i etyczny w kontekście polowań, co wymaga od myśliwych stałej czujności oraz gotowości do podjęcia odpowiednich działań w sytuacjach problematycznych.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obcierka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę O
- oślada
trop kuny na śniegu.
- objezdnik
inaczej dojetdżacz.
- opierak
środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.
- obowiązek stanu
najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.
- oszczep
biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)
- odznaczenia łowieckie
nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).
- organista
młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.
- ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)
ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)
- otok
długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.
- odbezpieczyć
o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.