Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: organista

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

Organista to młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem. Jest to okres, w którym łowcy mogą usłyszeć pierwsze ryki jeleni. Organista jest bardzo ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala łowcom na określenie, czy dany obszar jest dobrym miejscem do polowania.

Jego ryk może być słyszany na odległość kilku kilometrów i jest bardzo charakterystyczny. Organista jest zazwyczaj młodym bykiem, który ma około trzech lat. Jego ryk jest głośny i donośny, a także może być słyszany przez inne zwierzęta w lesie. Ryk organisty może być słyszany od wczesnego popołudnia do późnej nocy.

Organista jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala łowcom określić, czy dany obszar jest dobrym miejscem do polowania. Jego ryk może być również użyty do wyznaczenia granic terytorialnych dla innych zwierząt w lesie. Gruntowna znajomość zachowań organisty oraz reakcji innych jeleni na jego ryk może pomóc w skutecznym planowaniu polowań.

Podczas sezonu polowań, organista pełni istotną rolę zarówno dla naukowych obserwacji biologii jeleni, jak i praktycznych aspektów myślistwa. Ryk organisty stanowi swego rodzaju sygnał przewodni dla łowców z zamiaru polowania na jelenie byki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj organista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

okres godowy

inaczej gody.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

okładać

inaczej obkładać.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).