Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: organista

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

Organista to młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem. Jest to okres, w którym łowcy mogą usłyszeć pierwsze ryki jeleni. Organista jest bardzo ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala łowcom na określenie, czy dany obszar jest dobrym miejscem do polowania.

Jego ryk może być słyszany na odległość kilku kilometrów i jest bardzo charakterystyczny. Organista jest zazwyczaj młodym bykiem, który ma około trzech lat. Jego ryk jest głośny i donośny, a także może być słyszany przez inne zwierzęta w lesie. Ryk organisty może być słyszany od wczesnego popołudnia do późnej nocy.

Organista jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala łowcom określić, czy dany obszar jest dobrym miejscem do polowania. Jego ryk może być również użyty do wyznaczenia granic terytorialnych dla innych zwierząt w lesie. Gruntowna znajomość zachowań organisty oraz reakcji innych jeleni na jego ryk może pomóc w skutecznym planowaniu polowań.

Podczas sezonu polowań, organista pełni istotną rolę zarówno dla naukowych obserwacji biologii jeleni, jak i praktycznych aspektów myślistwa. Ryk organisty stanowi swego rodzaju sygnał przewodni dla łowców z zamiaru polowania na jelenie byki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj organista w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.