Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odłowy

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

Odłowy to metoda pozyskiwania żywej zwierzyny, stosowana w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren. Wykorzystuje się je za pomocą sieci, łowni lub innych narzędzi. Specjalne sieci są ustawiane w miejscach, gdzie zwierzyna może być łatwo połapana, z zachowaniem bezpieczeństwa dla zwierząt i minimalizacji ich stresu. Przeprowadzenie odłowów wymaga specjalnego szkolenia personelu oraz dostosowania maszyn do potrzeb danego projektu. Po zebraniu odłowionej zwierzyny następuje proces badania cech fizycznych i biologicznych oraz identyfikacji gatunku przed oznakowaniem i umieszczeniem na nowym terenie lub przekazaniem do ogrodu zoologicznego lub innego miejsca docelowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odłowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

objazd

polowanie polegające na objeżdżaniu znajdującej się na polu zwierzyny (np. lisa) w celu zbliżenia się na odległość strzału.