Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oskrzydlić

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

Oskrzydlenie to technika łowiecka polegająca na trafieniu ptaka w skrzydło, celem uniemożliwienia mu dalszego lotu. Ten sposób polowania jest stosowany od starożytności i wymaga precyzji strzału, aby skutecznie unieruchomić ptaka. Oskrzydlenie jest popularne wśród myśliwych, zwłaszcza podczas polowań na ptaki, ponieważ pozwala im zdobywać więcej trofeów niż inne metody. Ponadto uważane jest za humanitarną metodę polowania, ponieważ umożliwia łatwe złapanie postrzelonego ptaka. Dodatkowo oskrzydlenie znajduje zastosowanie w celach naukowych i edukacyjnych, umożliwiając ornitologom oznaczenie i badanie zachowań ptaków oraz może być wykorzystywane do ochrony tych zwierząt przed drapieżnikami czy innymi zagrożeniami dla ich populacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oskrzydlić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odłownia

inaczej łownia.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

obławnik

uczestnik obławy.

osada

inaczej łoże.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.