Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oskrzydlić

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

Oskrzydlenie to technika łowiecka, która polega na postrzeleniu ptaka w skrzydło, aby uniemożliwić mu dalszy lot. Jest to jedna z najstarszych technik łowieckich, która była stosowana od czasów starożytnych. Technika ta polega na tym, że łowca strzela do ptaka z odpowiedniej odległości, aby trafić w skrzydło i unieruchomić go. Oskrzydlenie jest bardzo trudne do wykonania, ponieważ ptak musi być trafiony w odpowiednim miejscu i z odpowiedniej odległości.

Oskrzydlenie jest szczególnie popularne wśród myśliwych, którzy polują na ptaki. Jest to technika, która pozwala im zdobywać więcej trofeów niż inne metody polowania. Oskrzydlenie jest również uważane za bardziej humanitarną metodę polowania, ponieważ ptak może być łatwo schwytany po postrzeleniu skrzydła.

Oskrzydlenie jest również stosowane w celach edukacyjnych i naukowych. Na przykład ornitologowie mogą używać tej techniki do oznaczenia ptaków lub do badania ich zachowań. Technika ta może również być stosowana do ochrony ptaków przed drapieżnikami lub innymi czynnikami zagrażającymi ich populacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oskrzydlić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)