Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obrączkowanie

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na podany na niej adres.

Obrączkowanie jest niewątpliwie jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez ornitologów do badania ptaków. Proces ten polega na zakładaniu ptakom obrączek, które są oznaczone numerem identyfikacyjnym oraz adresem stacji, która je założyła. Wykonane z trwałego materiału, takiego jak aluminium lub tworzywo sztuczne, obrączki są dostosowane do wielkości danego gatunku ptaka. Ich głównym celem jest monitorowanie populacji ptaków oraz ich migracji poprzez umożliwienie śledzenia ruchów i określenie lokalizacji, gdzie ptaki przemieszczają się, a także odległości ich migracji.

Obrączki pozwalają również na określenie wieku ptaka oraz jego stanu zdrowia. Proces obrączkowania może być przeprowadzany zarówno przez profesjonalnych ornitologów, jak i amatorów, co stanowi ważny wskaźnik współpracy między naukowcami a społecznością lokalną. W przypadku strzelania ptaka z obrączką konieczne jest przesłanie jej na podany adres znaleziony na obrączce. Dzięki temu możliwe jest ustalenie miejsca pochodzenia ptaka oraz innych istotnych informacji, co w znaczący sposób wspiera badania populacji ptaków.

Ogólnie rzecz biorąc, obrączkowanie dostarcza istotnych danych dotyczących skali rozprzestrzeniania się populacji ptaków, ich zachowań migracyjnych oraz kondycji zdrowotnej. Dlatego też stanowi niezastąpione narzędzie diagnostyczne dla ornitologii - nauki zajmującej się badaniem życia i zachowania ptaków w naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obrączkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

omyk

ogon zająca.

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).