Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obrączkowanie

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na podany na niej adres.

Obrączkowanie jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez ornitologów do badania ptaków. Polega na zakładaniu ptakom obrączek, które są oznaczone numerem identyfikacyjnym i adresem stacji, która je założyła. Obrączki są wykonane z trwałego materiału, takiego jak aluminium lub tworzywo sztuczne, i są dostosowane do wielkości danego gatunku ptaka.

Celem obrączkowania jest monitorowanie populacji ptaków oraz ich migracji. Obrączki pozwalają ornitologom śledzić ruchy ptaków i określić, gdzie one się przesuwają i jak daleko odbywa się ich migracja. Ponadto obrączki umożliwiają określenie wieku ptaka oraz jego stanu zdrowia.

Obrączkowanie może być wykonywane przez profesjonalnych ornitologów lub amatorów. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na podany na niej adres. Dzięki temu można ustalić miejsce pochodzenia ptaka oraz inne informacje o nim, co pomaga w badaniach populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obrączkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

omyk

ogon zająca.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.