Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obrączkowanie

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na podany na niej adres.

Obrączkowanie jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych przez ornitologów do badania ptaków. Polega na zakładaniu ptakom obrączek, które są oznaczone numerem identyfikacyjnym i adresem stacji, która je założyła. Obrączki są wykonane z trwałego materiału, takiego jak aluminium lub tworzywo sztuczne, i są dostosowane do wielkości danego gatunku ptaka.

Celem obrączkowania jest monitorowanie populacji ptaków oraz ich migracji. Obrączki pozwalają ornitologom śledzić ruchy ptaków i określić, gdzie one się przesuwają i jak daleko odbywa się ich migracja. Ponadto obrączki umożliwiają określenie wieku ptaka oraz jego stanu zdrowia.

Obrączkowanie może być wykonywane przez profesjonalnych ornitologów lub amatorów. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na podany na niej adres. Dzięki temu można ustalić miejsce pochodzenia ptaka oraz inne informacje o nim, co pomaga w badaniach populacji ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obrączkowanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

omyk

ogon zająca.

okres godowy

inaczej gody.

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).