Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odyniec

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

Odyńcem nazywamy samca dzika, który przekroczył wiek 4 lat. Jest to zwierzę, które prowadzi samotny tryb życia, z wyjątkiem okresu huczki. W tym czasie odyńce są bardziej aktywne i spotykają się z innymi samcami w celu rywalizacji o partnerki. Odyńce są bardzo silne i odporne na choroby, dlatego też są bardzo cenione przez myśliwych.

Odyńce mają dużo większy apetyt niż młode dziki, ponieważ muszą utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Zazwyczaj jedzą dużo więcej niż młode dziki i są bardziej skłonne do polowania na ofiary. Odyńce są również bardziej agresywne i niebezpieczne niż młode dziki, ponieważ są silniejsze i bardziej doświadczone.

Odyńce są ważnym elementem ekosystemu leśnego, ponieważ ich obecność może mieć pozytywny wpływ na populacje młodych dzików. Odyńce mogą chronić młode dziki przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami oraz uczyć je jak polować i radzić sobie w środowisku leśnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odyniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

ostry

inaczej cięty.