Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odnoga

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

Odnoga to odgałęzienie tyki, które występuje u jeleniowatych. Tyka jest częścią poroża, która wyrasta z głowy zwierzęcia i składa się z kilku odnóg. Odnogi są zazwyczaj długie i mają zaokrąglone końce. Ich długość może się różnić w zależności od gatunku jeleniowatego. Na przykład, u sarny europejskiej, odnogi mogą mieć długość do 30 cm, podczas gdy u jelenia szlachetnego mogą one osiągnąć nawet do 60 cm.

Odnogi służą do ozdoby i identyfikacji gatunku. Każdy gatunek ma swoje własne cechy charakterystyczne, które można zauważyć na odnogach. Na przykład, u jelenia szlachetnego odnogi mają bardziej zaokrąglone końce niż u sarny europejskiej. U jelenia szlachetnego odnogi mają również większą ilość zagięć i skrzydełek niż u innych gatunków jeleniowatych.

Odnogi służą również do oznaczania wieku zwierzaka. Im starsze jest zwierzę, tym więcej odnóg będzie miało poroże. Zazwyczaj starsze osobniki mają więcej niż cztery odnogi, ale liczba ta może się różnić w zależności od gatunku. Ponadto, im starsze jest zwierzak, tym większa bardziej skomplikowana struktura bocznych skrzydełek i zagięć pojawi się na odnogach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odnoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)