Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odnoga

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

Odnoga to odgałęzienie tyki, które występuje u jeleniowatych. Tyka jest częścią poroża, która wyrasta z głowy zwierzęcia i składa się z kilku odnóg. Odnogi są zazwyczaj długie i mają zaokrąglone końce. Ich długość może się różnić w zależności od gatunku jeleniowatego. Na przykład, u sarny europejskiej, odnogi mogą mieć długość do 30 cm, podczas gdy u jelenia szlachetnego mogą one osiągnąć nawet do 60 cm.

Odnogi służą do ozdoby i identyfikacji gatunku. Każdy gatunek ma swoje własne cechy charakterystyczne, które można zauważyć na odnogach. Na przykład, u jelenia szlachetnego odnogi mają bardziej zaokrąglone końce niż u sarny europejskiej. U jelenia szlachetnego odnogi mają również większą ilość zagięć i skrzydełek niż u innych gatunków jeleniowatych.

Odnogi służą również do oznaczania wieku zwierzaka. Im starsze jest zwierzę, tym więcej odnóg będzie miało poroże. Zazwyczaj starsze osobniki mają więcej niż cztery odnogi, ale liczba ta może się różnić w zależności od gatunku. Ponadto, im starsze jest zwierzak, tym większa bardziej skomplikowana struktura bocznych skrzydełek i zagięć pojawi się na odnogach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odnoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

owca

samica muflona.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.