Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odnoga

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

Odnoga to odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych. Jest to część poroża składająca się z kilku odnóg, które wyrastają z głowy zwierzęcia. Odnogi są charakterystycznymi elementami, służącymi do ozdoby poroża oraz do identyfikacji gatunku i wieku zwierzaka. Ich długość i kształt mogą się różnić w zależności od gatunku jeleniowatego. U jeleniów szlachetnych odnogi posiadają bardziej zaokrąglone końce niż u innych gatunków, a także mogą mieć większą ilość zagięć i skrzydełek.

Odnogi są istotne dla łowiectwa, ponieważ pozwalałyby na ocenę wieku zwierzęcia oraz jego wartości łowieckiej. Starsze osobniki mają zazwyczaj więcej odnóg niż młodsze, a struktura bocznych skrzydełek i zagięć może być bardziej skomplikowana u starszych zwierząt. Dla myśliwych jest istotne rozpoznanie cech charakterystycznych poszczególnych gatunków, co może decydować o wyborze ofiary do polowania.

W kontekście hodowli jeleniowatych odnogi stanowią istotny element oceny wartości genetycznej okazów. Hodowcy mogą poprzez dokładną obserwację poroży określić cechy dziedziczone oraz potencjał rozrodczy poszczególnych osobników. Charakterystyczne cechy odnóg stanowią zatem istotny element selekcji hodowlanej.

W dziedzinie nauk przyrodniczych badanie poroży jeleniowatych, w tym struktury i ewolucji odnóg, może dostarczać cennych informacji na temat adaptacji tych zwierząt do środowiska naturalnego oraz zmian zachodzących w populacjach jeleniowatych pod wpływem czynników środowiskowych czy antropogenicznych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odnoga w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

omyk

ogon zająca.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

oszczenić się

o suce psa, liszce i wilczycy: urodzić młode.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.