Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obierz myśliwska

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

Obierz myśliwska jest staropolskim określeniem całości sprzętu myśliwskiego. Składają się na nią kilka kluczowych elementów, z których najważniejszym jest broń, w postaci karabinu lub strzelby. Ważnym aspektem obierzu myśliwskiego jest także amunicja, dostosowana do rodzaju broni i umożliwiająca skuteczne polowanie. Istotną rolę odgrywa również wygodna i trwała odzież, wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy nylon, oraz odpowiednie nakrycie głowy i buty ochronne.

W skład obierzu myśliwskiego wchodzą też różnego rodzaju akcesoria ułatwiające polowanie, takie jak lornetka, latarka czy noktowizor, służące do obserwacji i namierzania zwierzyny. Myśliwi powinni mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do przygotowania zdobyczy, takie jak noże. Ostatnim elementem jest pojazd umożliwiający przemieszczenie się myśliwego w terenie łowieckim, najczęściej samochód terenowy lub quad.

Podsumowując, obierz myśliwska to staropolskie pojęcie obejmujące cały sprzęt niezbędny do udanego polowania, zawierający broń, amunicję, odzież, akcesoria oraz pojazd. Każdy z tych elementów pełni istotną rolę w procesie polowania i wpływa na sukces tej działalności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obierz myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odbić

odłączyć się od stada,

okładać

inaczej obkładać.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.