Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obierz myśliwska

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

Obierz myśliwska to staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego, który składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest broń, która może być w postaci karabinu lub strzelby. Do tego dochodzi amunicja, która musi być odpowiednio dobrana do rodzaju broni. Kolejnym ważnym elementem obierzu myśliwskiego jest odzież, która powinna być wygodna i trwała. Najczęściej stosowane są ubrania wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliester lub nylon. Dodatkowo, myśliwi noszą czapki i buty ochronne, aby chronić się przed warunkami atmosferycznymi.

Kolejnym ważnym elementem obierzu myśliwskiego są akcesoria, takie jak lornetka, latarka czy noktowizor. Te narzędzia służą do obserwacji i łowienia zwierzyny. Ponadto, myśliwi powinni mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy oraz noże i inne narzędzia do przygotowania zdobyczy.

Ostatnim elementem obierzu myśliwskiego jest pojazd, który umożliwia dotarcie do miejsca polowania. Najczęstsze pojazdy to samochody terenowe lub quady. Poza tym, myśliwi mogą również wykorzystywać rowery lub łodzie wodne.

Podsumowując, obierz myśliwska to staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego składającego się z broni, amunicji, odzieży, akcesoriów oraz pojazdu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obierz myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach (...)

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).

odbić

odłączyć się od stada,

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

osada

inaczej łoże.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)