Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obierz myśliwska

obierz myśliwska

staropolskie określenie całości sprzętu myśliwskiego.

Obierz myśliwska jest staropolskim określeniem całości sprzętu myśliwskiego. Składają się na nią kilka kluczowych elementów, z których najważniejszym jest broń, w postaci karabinu lub strzelby. Ważnym aspektem obierzu myśliwskiego jest także amunicja, dostosowana do rodzaju broni i umożliwiająca skuteczne polowanie. Istotną rolę odgrywa również wygodna i trwała odzież, wykonana najczęściej z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy nylon, oraz odpowiednie nakrycie głowy i buty ochronne.

W skład obierzu myśliwskiego wchodzą też różnego rodzaju akcesoria ułatwiające polowanie, takie jak lornetka, latarka czy noktowizor, służące do obserwacji i namierzania zwierzyny. Myśliwi powinni mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do przygotowania zdobyczy, takie jak noże. Ostatnim elementem jest pojazd umożliwiający przemieszczenie się myśliwego w terenie łowieckim, najczęściej samochód terenowy lub quad.

Podsumowując, obierz myśliwska to staropolskie pojęcie obejmujące cały sprzęt niezbędny do udanego polowania, zawierający broń, amunicję, odzież, akcesoria oraz pojazd. Każdy z tych elementów pełni istotną rolę w procesie polowania i wpływa na sukces tej działalności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obierz myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oślada

trop kuny na śniegu.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.