Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odstrzał łowny

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

Odstrzał łowny jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki łowieckiej. Polega na pozyskaniu samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża i przekroczył określony wiek. W przypadku sarny wiek ten wynosi 5 lat, dla daniela 9 lat, a dla jelenia 12 lat. Odstrzał łowny ma na celu zapewnienie odpowiedniego stosunku samców do samic w populacji, co ma pozytywny wpływ na jej rozwój i zdrowie.

Odstrzał łowny jest regulowany przez odpowiednie przepisy i procedury. Przede wszystkim, myśliwi muszą uzyskać odpowiednie pozwolenia i zezwolenia na polowanie oraz uczestniczyć w specjalnych szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa i etyki polowań. Myśliwi muszą również przestrzegać określonych limitów pozyskiwania zwierzyny oraz stosować się do określonych terminów polowań.

Odstrzał łowny jest ważnym elementem gospodarki łowieckiej, który ma na celu utrzymanie zdrowej populacji zwierzyny płowej. Jego celem jest również ochrona przed nadmiernym pozyskiwaniem zasobów naturalnych oraz ograniczenie szkodliwych skutków polowań. Odstrzał łowny może być również uznawany za formę sportu lub rekreacji, jeśli jest prowadzone w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odstrzał łowny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

ostęp

część lasu z ostoją zwierzyny (na ogół trudno dostępna).

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obława

w dawnej Polsce duża (nawet ponad 1000) liczba naganiaczy podczas polowań.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

osacznik

staropolska nazwa naganiacza.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.