Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oczyć

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

Oczyć w kontekście łowieckim oznacza dokładne i uważne rozglądanie się w otoczeniu w celu znalezienia zwierzyny. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych, którzy poszukują dzikich zwierząt do polowania. Oczyć może odbywać się na różne sposoby, zależnie od rodzaju szukanej zwierzyny. Może to obejmować obserwację lasów, pól i innych terenów naturalnych w poszukiwaniu śladów obecności zwierząt, takich jak odchody czy ślady stóp. Ponadto oczyć może polegać także na obserwacji ptaków i innych dzikich zwierząt, które mogą wskazywać na obecność większej ilości zwierzyny.

Poza tym, oczyć może służyć do określenia konkretnego miejsca skupienia się dzikiej zwierzyny oraz do oszacowania ich liczebności. Myśliwi mogą również oczyć okoliczną przyrodę poprzez obserwację drzew, krzewów i słuchanie dźwięków wydawanych przez dzikie zwierzęta, co pozwala im dowiedzieć się o ich potencjalnej obecności. Oczywanie stanowi kluczowy etap w procesie polowania, umożliwiając myśliwym lepsze zrozumienie otaczającego środowiska i zwiększając szanse na sukces polowań.

W rezultacie oczywanie jest niezwykle istotną umiejętnością dla każdego myśliwego, pozwalając mu na zdobycie niezbędnych informacji o otoczeniu oraz potencjalnym miejscu przebywania dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oczyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

ostry

inaczej cięty.

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, (...)

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

oczniak

pierwsza (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

owca

samica muflona.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.