Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oczyć

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

Oczyć w kontekście łowieckim oznacza dokładne i uważne rozglądanie się w otoczeniu w celu znalezienia zwierzyny. Jest to czynność wykonywana przez myśliwych, którzy poszukują dzikich zwierząt do polowania. Oczyć może odbywać się na różne sposoby, zależnie od rodzaju szukanej zwierzyny. Może to obejmować obserwację lasów, pól i innych terenów naturalnych w poszukiwaniu śladów obecności zwierząt, takich jak odchody czy ślady stóp. Ponadto oczyć może polegać także na obserwacji ptaków i innych dzikich zwierząt, które mogą wskazywać na obecność większej ilości zwierzyny.

Poza tym, oczyć może służyć do określenia konkretnego miejsca skupienia się dzikiej zwierzyny oraz do oszacowania ich liczebności. Myśliwi mogą również oczyć okoliczną przyrodę poprzez obserwację drzew, krzewów i słuchanie dźwięków wydawanych przez dzikie zwierzęta, co pozwala im dowiedzieć się o ich potencjalnej obecności. Oczywanie stanowi kluczowy etap w procesie polowania, umożliwiając myśliwym lepsze zrozumienie otaczającego środowiska i zwiększając szanse na sukces polowań.

W rezultacie oczywanie jest niezwykle istotną umiejętnością dla każdego myśliwego, pozwalając mu na zdobycie niezbędnych informacji o otoczeniu oraz potencjalnym miejscu przebywania dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oczyć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

okręg łowiecki

jednostka administracyjna Polskiego Związku Łowieckiego.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.