Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oślada

oślada

trop kuny na śniegu.

Oślada to trop kuny, który pozostawia na śniegu. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych tropów, które można znaleźć w lesie. Oślada składa się z dwóch linii, które tworzą trójkąt. Linie te są wyraźnie widoczne na śniegu i są wyraźniejsze niż inne tropy. Oślada jest tworzona przez kunę, która skacze po śniegu i pozostawia ślady swoich łap. Linie te są wyraźnie widoczne, ponieważ kuna ma długie pazury, które wbijają się w śnieg i tworzą charakterystyczne linie.

Kiedy myśliwy szuka oślady, powinien szukać jej na ścieżkach lub miejscach, gdzie kuna może być aktywna. Oprócz tego oślada może być również widoczna na mokrym lub wilgotnym śniegu. W takim przypadku linie będą bardziej widoczne i bardziej wyraźne niż na suchym śniegu.

Oprócz tego oślada może być również używana do określenia pozycji kuny. Jeśli myśliwy znajdzie ośladę, może ona pomóc mu określić, gdzie znajduje się zwierzyna i jak daleko od niego jest. Oprócz tego osoba polująca może również ustalić, czy kuna jest samotna czy też ma towarzystwo innych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oślada w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

odłownia

inaczej łownia.