Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oddać

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

Oddanie strzału to pojęcie z zakresu łowiectwa, oznaczające akcję wystrzelania pocisku z broni palnej. Zazwyczaj odnosi się do strzelania do zwierząt, takich jak dziki i jelenie. Proces oddania strzału rozpoczyna się od przygotowania, polegającego na wyborze odpowiedniego rodzaju broni oraz amunicji. Następnie łowca musi upewnić się, że broń jest bezpieczna i gotowa do użycia, a także wybrać cel i odpowiednio ustawić się. W momencie oddawania strzału ważne jest skupienie uwagi na celu i precyzyjne wykonanie strzału.

Odpowiedni dobór broni oraz amunicji jest kluczowy dla skuteczności i bezpieczeństwa oddawanego strzału. Ponadto, łowcy winni być szczególnie ostrożni, aby uniknąć zbędnych uszkodzeń zwierzyny lub otoczenia. Precyzja oddanego strzału ma istotne znaczenie – trafienie w cel może zakończyć się uszkodzeniem lub śmiercią zwierzęcia.

Oddawanie strzałów wymaga od łowców nie tylko umiejętności technicznych, ale również etycznego podejścia, dbałości o bezpieczeństwo oraz szacunku wobec zwierząt. Dlatego też jest to proces wymagający sporej ostrożności i odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony umiejętności strzeleckich, jak i mentalnego podejścia do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oddać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

odbić

odłączyć się od stada,

odwodzić

dawniej przy broni kurkowej: napinać kurki.

odświeżyć krew

zabieg hodowlany polegający na wpuszczeniu do łowiska osobników obcych, sprowadzonych z innych terenów bytującego w nim gatunku, w celu polepszenia formy zwierzyny miejscowej.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

okres godowy

inaczej gody.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.

oddać, oddać (strzał)

strzelić.