Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oddać

oddać, oddać (strzał)

strzelić.

Oddanie strzału to pojęcie z zakresu łowiectwa, oznaczające akcję wystrzelania pocisku z broni palnej. Zazwyczaj odnosi się do strzelania do zwierząt, takich jak dziki i jelenie. Proces oddania strzału rozpoczyna się od przygotowania, polegającego na wyborze odpowiedniego rodzaju broni oraz amunicji. Następnie łowca musi upewnić się, że broń jest bezpieczna i gotowa do użycia, a także wybrać cel i odpowiednio ustawić się. W momencie oddawania strzału ważne jest skupienie uwagi na celu i precyzyjne wykonanie strzału.

Odpowiedni dobór broni oraz amunicji jest kluczowy dla skuteczności i bezpieczeństwa oddawanego strzału. Ponadto, łowcy winni być szczególnie ostrożni, aby uniknąć zbędnych uszkodzeń zwierzyny lub otoczenia. Precyzja oddanego strzału ma istotne znaczenie – trafienie w cel może zakończyć się uszkodzeniem lub śmiercią zwierzęcia.

Oddawanie strzałów wymaga od łowców nie tylko umiejętności technicznych, ale również etycznego podejścia, dbałości o bezpieczeństwo oraz szacunku wobec zwierząt. Dlatego też jest to proces wymagający sporej ostrożności i odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony umiejętności strzeleckich, jak i mentalnego podejścia do polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oddać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

oblany

o ptakach, głównie o słonce, dubelcie i kszyku: tłusty.

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

owca

samica muflona.