Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oblatany

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

Oblatany - ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

Proces oblatywania ptaka łownego jest kluczowym elementem szkolenia ptaków łowczych, a jego celem jest nauczenie ptaka poruszania się swobodnie w powietrzu. Proces oblatywania może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku ptaka i jego zdolności. Pierwszym etapem jest nauka latania na smyczy, gdzie ptak jest prowadzony przez hodowcę lub myśliwego, ucząc się jak poruszać skrzydłami i zachować równowagę w locie. Kolejnym krokiem jest nauczanie ptaka latać bez smyczy, a także jak powracać do swojego opiekuna po locie.

Kluczowym momentem procesu oblatywania jest swobodne wypuszczenie ptaka na lot po niebieskim niebie, gdzie jego umiejętności są oceniane przez hodowcę lub myśliwego. Jeśli ptak udanie opanuje sztukę latania, będzie gotowy do polowań; jeśli nie, konieczne będzie dalsze szkolenie. Oblatanie ma istotny wpływ na efektywność polowań z użyciem ptaków drapieżnych, dlatego trenowanie i wyćwiczanie ptaka w swobodnym locie stanowi istotny element jego przygotowania do współpracy z człowiekiem podczas polowań.

Osiągnięcie statusu "oblatanego" stanowi ważny etap w szkoleniu ptaków drapieżnych, co umożliwia im skuteczne uczestnictwo w polowaniach oraz skuteczne współdziałanie z myśliwym podczas aktywności łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oblatany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.

obowiązek stanu

najuciążliwszy z ciężarów łowieckich książęcego prawa, polegający na obowiązku przyjmowania łowców pod swój dach i zapewnieniu im wszelkich wygód.

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

oganiać

o jeleniu byku: obiegać chmarę w czasie rykowiska; zapobiega to oddalaniu się łań.

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

owca

samica muflona.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

ostroga

1) wyrostek znajdujący się z tyłu odnóży kuraków;
2) pierwszy sęk łopaty daniela.