Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: oblatany

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

Oblatany to ptak łowczy, który został wyćwiczony w swobodnym lataniu. Jest to proces, który polega na wprowadzeniu ptaka do środowiska naturalnego i nauczeniu go jak poruszać się w powietrzu. Oblatanie jest ważnym elementem szkolenia ptaków łowczych, ponieważ umożliwia im skuteczne polowanie. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju ptaka i jego umiejętności.

Pierwszym krokiem w oblatywaniu ptaka jest nauczenie go latać na smyczy. Ptak musi być przywiązany do smyczy i prowadzony przez hodowcę lub myśliwego. Podczas tego procesu ptak uczy się jak poruszać skrzydłami i utrzymywać równowagę w powietrzu. Następnie ptak musi być nauczony latać bez smyczy, a także jak wracać do swojego hodowcy lub myśliwego po każdym locie.

Kiedy ptak opanuje lot na smyczy i bez niej, można go wypuścić na swobodne latanie. W tym momencie hodowca lub myśliwy będzie obserwował jego lot i oceniał jego umiejętności. Jeśli ptak będzie miał odpowiednie umiejętności, będzie gotowy do polowań. Jeśli nie, będzie trzeba kontynuować szkolenie aż do momentu, gdy będzie on gotowy do polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj oblatany w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odłownia

inaczej łownia.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

odstrzał łowny

pozyskanie samca zwierzyny płowej, który osiągnął szczytową formę poroża, a przekroczył określony wiek (sama 5, daniel 9, jeleń 12 lat).

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.