Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: okładać

okładać

inaczej obkładać.

Okładać (obkładać) – termin używany w łowiectwie, oznaczający wyściełać miejscowość krycia lub siedliska zwierzyny futerkowej (np. lisa, kuny) w formie zastawy. Zastawa taka składa się z zielonych gałązek, liści, traw, mchu i innych roślinności, tworząc naturalne okrycie, które ma przyciągnąć zwierzynę do danego miejsca. Służy to jako element umożliwiający skuteczniejsze polowanie, bowiem zwierzęta często korzystają z okładanego terenu jako schronienia czy pożywienia.

W praktyce łowieckiej okładanie można spotkać przede wszystkim na polowaniach futerkowych, gdzie myśliwi starają się wykorzystać naturalną chęć zwierzyny do poszukiwania schronienia czy pokarmu. Okładanie może odbywać się zarówno na drzewach, jak i na ziemi, w zależności od preferencji konkretnych gatunków zwierzyny.

Proces okładania wymaga znajomości zachowań i potrzeb zwierząt futerkowych oraz umiejętności maskowania okładanej przestrzeni w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego otoczenia. Jest to ważny element strategii łowieckiej mający na celu maksymalne zwiększenie szans na sukces polowania.

Współcześnie okładanie jest praktykowane z poszanowaniem zasad etyki łowieckiej i przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz gatunków dziko żyjących. Dzięki temu stanowi integralną część tradycji łowieckich mającej na celu utrzymanie równowagi ekologicznej oraz kultywowanie dziedzictwa przyrodniczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj okładać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

odłownia

inaczej łownia.

ogar polski

pies gończy średniej wielkości (60 cm), o silnej budowie, dużej głowie z wiszącymi uszami, szerokiej klatce piersiowej i długim ogonie. Maść o. p. jest czarna żółto podpalana, sierść (...)

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

okres godowy

inaczej gody.

owca

samica muflona.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).