Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: osadzanie zwierzyny

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

Osadzanie zwierzyny to termin pochodzący z łowiectwa, określający sytuację, w której pies myśliwski zatrzymuje zwierzynę w jednym miejscu poprzez swoje działanie. Podczas polowania pies ma za zadanie odnaleźć i wytrzymać zawieszającego się na polu, aż do czasu, gdy myśliwy nadejdzie i będzie mógł zająć odpowiednią pozycję do oddania strzału. W praktyce osadzanie zwierzyny jest ważną umiejętnością psów myśliwskich, zapewniając skuteczniejsze polowanie poprzez kontrolowanie ruchu zwierząt łownych.

W procesie osadzania zwierzyny pies może wykorzystywać różne techniki, takie jak szczekanie czy utrzymanie pozycji blisko kryjówki zwierzęcia. Ważne jest, aby pies zachowywał odpowiednią dyscyplinę i kontrolę nad osadzaną zwierzyną, unikając goniących lub przeszkadzających zachowań. Pełna kontrola nad sytuacją umożliwia myśliwemu bezpieczne podejście do miejsca, gdzie znajduje się osadzona zwierzyna.

Osadzanie zwierzyny wymaga solidnej współpracy między psem a myśliwym oraz doskonałych umiejętności obu stron. Pies musi być odpowiednio szkolony, by reagować na komendy myśliwego oraz działać zgodnie z jego oczekiwaniami. Ponadto istotne jest również posiadanie przez myśliwego umiejętności czytania zachowań psa oraz świadomość różnych aspektów polowania na daną dziką zwierzynę.

Warto podkreślić, że osadzenie zwierzyny ma na celu nie tylko ułatwienie schwytania zdobyczy, ale także zapewnienie humanitarnego traktowania zwierząt łownych. Kontrolowany ruch i posteponowanie strzału pozwalają uniknąć zbędnych cierpień dla zwierzęcia oraz gwarantują skuteczność polowania. Dlatego też umiejętność osadzania zwierzyny stanowi istotny element w szkoleniu psów myśliwskich oraz praktykach polowania, dbając zarówno o efektywność, jak i etyczne aspekty łowiectwa.

Ogólnie rzecz biorąc, osadzanie zwierzyny to kluczowy moment podczas polowania, który wymaga współpracy między psem a myśliwym oraz umiejętności technicznych ze strony psa w celu zachowania kontroli nad ruchem dzikiej zwierzyny. Dzięki tej praktyce możliwe jest humanitarne oraz skuteczne przeprowadzenie polowania na terenie leśnym lub otwartym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj osadzanie zwierzyny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

okres godowy

inaczej gody.

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

odbić

odłączyć się od stada,

owca

samica muflona.

objezdnik

inaczej dojetdżacz.