Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odprzodówka

odprzodówka

dawna broń myśliwska ładowana od przodu (przez lufę - najpierw proch, potem pocisk).

Odprzodówka (inne nazwy: lufa odprzodówkowa) – dawna broń myśliwska charakteryzująca się systemem ładowania od przodu poprzez włożenie prochu i pocisku bezpośrednio do lufy. Odprzodówki były stosowane głównie w okresie przed wynalezieniem kapiszonu i nabojów jednorazowego użytku, a ich mechanizm różnił się od tradycyjnych broni palnych, gdzie ładunek umieszczany jest w komorze nabojowej.

Charakterystyczną cechą odprzodówek była możliwość ładowania tylko jednego strzału na raz, co stanowiło istotne ograniczenie w szybkostrzelności i sprawności działania. Z tego też powodu odprzodówki stopniowo zanikły w użyciu po wynalezieniu skuteczniejszych i bardziej efektywnych rodzajów broni myśliwskiej.

Odprzodówki mogły przyjmować różne formy, takie jak muszkiet, karabin czy strzelba, ale wszystkie cechowało wspólne działanie – ładowanie od przodu przez lufę. Współcześnie odprzodówki stanowią cenne eksponaty dla kolekcjonerów broni oraz obiekt zainteresowania miłośników historii militariów i myślistwa. Warto podkreślić, że znaczenie historyczne odprzodówek jako elementu ewolucji technologicznej broni palnej jest niezaprzeczalne, wpływając znacząco na rozwój konstrukcji kolejnych typów broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odprzodówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

owca

samica muflona.

oślada

trop kuny na śniegu.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

obławnik

uczestnik obławy.