Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostry

ostry

inaczej cięty.

Ostry (cięty) to pożądana cecha psa myśliwskiego, charakteryzująca się zajadłością w stosunku do drapieżników. Oznacza to, że pies myśliwski ma silną skłonność do atakowania drapieżników z dużym zaangażowaniem i determinacją. Psy o tej cechce są odważne i gotowe stawić czoła największym drapieżnikom, nie cofając się przed wyzwaniami. Szybko reagują na bodźce zewnętrzne oraz sygnały swojego właściciela, wykonując polecenia szybko i bez wahania.

Jest to cecha bardzo pożądana u psów myśliwskich, ponieważ pozwala im skutecznie polować na drapieżniki. Psy o tej cechce są silne, wytrzymałe i posiadają dużo energii, co zmniejsza ryzyko zranienia lub szkód wynikających ze starć z drapieżnikami. Dodatkowo psy o charakterze "ostrym" szybko się uczą i łatwo przyswajają nowe umiejętności, co czyni je efektywnymi w działaniach myśliwskich.

W kontekście łowieckim, psy ostrym charakterem mają naturalną zdolność do rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie błyskawicznie. Ich zdolność koncentracji na celu oraz szybka reakcja na ruchy drapieżników sprawiają, że stanowią niezastąpione wsparcie dla myśliwego podczas polowania.

Warto jednak pamiętać, że "ostry" charakter wymaga odpowiedniego szkolenia oraz dyscypliny ze strony opiekuna psa, aby zachować kontrolę nad agresywnymi zachowaniami i zapewnić bezpieczną pracę psa w trakcie polowań oraz innych aktywności łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostry w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

osmużać

ściągać skórę z zająca lub królika.

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

ochrona przyrody

działalność mająca na celu zachowanie, restytuowanie oraz zapewnienie trwałości użytkowania zasobów przyrody. Polega to m.in. na ochronie pomników przyrody, tworzeniu rezerwatów przyrody, (...)

odbezpieczyć

o broni myśliwskiej: wyłączyć bezpiecznik.

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

osadzanie zwierzyny

zatrzymywanie w miejscu zwierzyny przez psa do czasu przyjścia myśliwego.

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

osiemnastak

jeleń byk posiadający wieniec o dziewięciu odnogach na obu tykach (o. regularny) lub na jednej z tyk (o. nieregularny).