Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ostry

ostry

inaczej cięty.

Ostry (cięty) to pożądana cecha psa myśliwskiego, charakteryzująca się zajadłością w stosunku do drapieżników. Oznacza to, że pies myśliwski ma silną skłonność do atakowania drapieżników z dużym zaangażowaniem i determinacją. Psy o tej cechce są odważne i gotowe stawić czoła największym drapieżnikom, nie cofając się przed wyzwaniami. Szybko reagują na bodźce zewnętrzne oraz sygnały swojego właściciela, wykonując polecenia szybko i bez wahania.

Jest to cecha bardzo pożądana u psów myśliwskich, ponieważ pozwala im skutecznie polować na drapieżniki. Psy o tej cechce są silne, wytrzymałe i posiadają dużo energii, co zmniejsza ryzyko zranienia lub szkód wynikających ze starć z drapieżnikami. Dodatkowo psy o charakterze "ostrym" szybko się uczą i łatwo przyswajają nowe umiejętności, co czyni je efektywnymi w działaniach myśliwskich.

W kontekście łowieckim, psy ostrym charakterem mają naturalną zdolność do rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie błyskawicznie. Ich zdolność koncentracji na celu oraz szybka reakcja na ruchy drapieżników sprawiają, że stanowią niezastąpione wsparcie dla myśliwego podczas polowania.

Warto jednak pamiętać, że "ostry" charakter wymaga odpowiedniego szkolenia oraz dyscypliny ze strony opiekuna psa, aby zachować kontrolę nad agresywnymi zachowaniami i zapewnić bezpieczną pracę psa w trakcie polowań oraz innych aktywności łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ostry w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

oskrzydlić

postrzelić ptaka w skrzydło uniemożliwiając mu dalszy lot.

oczyć

o zwierzynie: rozglądać się uważnie.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

Okręgowa Rada Łowiecka
(...)

ostry

inaczej cięty.

oręż

trofeum myśliwskie z dzika (szable, fajki lub wieniec jelenia).

opalone

o brązowym zabarwieniu oręża dzika lub haków jelenia.

odkapturzyć

zdjąć kaptur z głowy ptaka łowczego.