Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ohar

ohar, ohar (Tadorna tadorna L.)

ptak łowny łączący cechy g(si i kaczek, należący do blaszkodziobych. Długość ok. 56 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 96 cm, ciężar do 1000 g. Upierzenie czarno-białe, na skrzydłach zielone lusterko. W Polsce gnieździ się nielicznie na wybrzeżu bałtyckim. Gniazda zakłada w norach lisów lub królików.

Ohar jest ptakiem łownym, który łączy cechy gęsi i kaczek. Jego długość wynosi około 56 cm, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 96 cm. Ciężar tego ptaka może wynosić nawet do 1000 g. Upierzenie ohara jest czarno-białe, a na skrzydłach znajduje się zielone lusterko.

W Polsce ohar gnieździ się nielicznie na wybrzeżu bałtyckim. Gniazda tego ptaka zakłada w norach lisów lub królików. Ohar jest bardzo aktywny w porze dziennej, a jego dieta składa się głównie z owadów i małych ryb. Ptak ten jest bardzo szybki i zwinny w locie, co czyni go trudnym do upolowania.

Ohar jest ważnym elementem ekosystemu, ponieważ pożytecznie reguluje populacje owadów i małych ryb. Jest także ważnym elementem kultury łowieckiej, ponieważ jego polowanie stanowi wyzwanie dla myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ohar w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

ogorzałka, ogorzałka (Aythya marila L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. W Polsce nielicznie, chociaż regularnie, pojawia się na przelotach.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

okładać

inaczej obkładać.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

ostrolotka

jedna z lotek w skrzydle cietrzewia i słonki; stanowi trofeum z tych ptaków. Ostrolotka słonki, zwana piórkiem malarskim, służyła malarzom (ze względu na ostre zakończenie) do robienia (...)

obsada łowiska

pogłowie zwierzyny stanowiącej przedmiot gospodarki hodowlanej w łowisku.

odłownia

inaczej łownia.

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

osada

inaczej łoże.