Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: polano

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

Polano to ogon wilka, który stanowi ważny element komunikacji w stadzie. Jest on długi, sztywny i zazwyczaj wykonany z grubych włosów, odpornej na uszkodzenia struktury. Ogon może mieć kolor czarny, szary, brązowy lub biały. Wilki używają go do wyrażania emocji, sygnalizowania swojej pozycji w stadzie oraz okazywania terytorium innym wilkom czy drapieżnikom. Ogon pełni także funkcje fizjologiczne, takie jak chłodzenie się w upalne dni, utrzymanie równowagi podczas skakania, biegania i pływania oraz łapanie ofiar. Stanowi istotny element zachowań społecznych i ma wpływ na hierarchię w stadzie wilków.

Wilcze polano jest niezwykle istotnym narzędziem komunikacji i adaptacji do środowiska naturalnego. Jego różnorodne funkcje obejmują zarówno przekazywanie informacji o aktualnym stanowisku wilka w stadzie i jego emocjach, jak również umożliwienie łapania zdobyczy czy utrzymania równowagi podczas aktywności fizycznej. W kontekście zachowań społecznych wilków, polano odgrywa kluczową rolę w ostrzeganiu innych osobników o niebezpieczeństwie czy wyznaczaniu granic terytorialnych. Dzięki temu ogonowi wilki potrafią komunikować się ze sobą oraz zapewniać sobie bezpieczeństwo w czasie polowania i eksploracji nowych terenów.

Wartościowa jest również funkcja fizjologiczna polana wilka, która umożliwia mu przystosowanie się do zmieniających warunków środowiskowych. Oprócz sposobu porozumiewania się i sygnalizacji swojego stanu emocjonalnego, ogon pełni zatem istotną rolę dla przetrwania gatunku poprzez ułatwienie zdobywania pożywienia oraz utrzymanie równowagi podczas różnorodnych aktywności życiowych.

Wnioski płynące z badań dotyczących wilczego polana pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę zachowań tych zwierząt oraz ich zdolność adaptacji do różnorodnych warunków ekologicznych. Jest to niezbędna wiedza dla ochrony populacji wilków oraz ich środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj polano w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pyza

nos żubra i łosia.

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

przelot

inaczej ciąg.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.