Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paprać się

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

Paprać się - sposobność wykonywania kąpieli pyłowych przez ptaki, polegająca na tarzaniu się i rozprowadzaniu piasku po całym ciele w celu utrzymania czystości i higieny. Jest to typowe zachowanie dla wielu gatunków ptaków, które wykorzystują tę aktywność do usuwania brudu, zanieczyszczeń oraz resztek pokarmu z upierzenia. Papranie się w piasku może odbywać się przy udziale skrzydeł, które pomagają rozprowadzić piasek po ciele ptaka oraz umożliwiają dotarcie pyłu do trudno dostępnych miejsc. Ta czynność nie tylko służy higienie, ale także może stanowić formę relaksu dla ptaków, pozwalając im odpocząć od codziennych aktywności. Dodatkowo, poprzez papranie się w piasku ptaki mogą zadbać o stan swoich skrzydeł, co jest istotne zwłaszcza dla gatunków wymagających częstego lotu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paprać się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

pióro
(...)

pudło

chybiony strzał.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

posyp

inaczej daszek.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.