Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piórkować

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

Piórkowanie ma na celu zapewnienie szybkiego i humanitarnego ubicia postrzelonych ptaków. Jest to umiejętność kultywowana przez myśliwych, którzy pragną zapewnić szeroko pojęte dobrostan zwierzyny łownej. Technika ta wymaga od myśliwego nie tylko precyzji i umiejętności, ale także empatii względem zwierzęcia - jego celem jest zapewnienie jak najmniej cierpienia dla ptaka podczas procesu uboju.

W kontekście etycznym piórkowanie stanowi istotny element łowiectwa, ponieważ pozwala na humanitarne zakończenie życia upolowanego ptaka. Jest to umiejętność wymagająca czasu, treningu oraz skupienia, a jednocześnie kluczowa dla zachowania szacunku wobec zwierzęcia i środowiska naturalnego. Myśliwi dokonujący piórkowania muszą posiadać kompleksową wiedzę zarówno na temat gatunków ptaków polowanych jak i technik ich prawidłowego dobijania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piórkować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pies

samiec borsuka lub lisa.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

podlot

młody ptak zaczynający latać.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

prośna

ciężarna locha

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)