Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piórkować

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

Piórkowanie ma na celu zapewnienie szybkiego i humanitarnego ubicia postrzelonych ptaków. Jest to umiejętność kultywowana przez myśliwych, którzy pragną zapewnić szeroko pojęte dobrostan zwierzyny łownej. Technika ta wymaga od myśliwego nie tylko precyzji i umiejętności, ale także empatii względem zwierzęcia - jego celem jest zapewnienie jak najmniej cierpienia dla ptaka podczas procesu uboju.

W kontekście etycznym piórkowanie stanowi istotny element łowiectwa, ponieważ pozwala na humanitarne zakończenie życia upolowanego ptaka. Jest to umiejętność wymagająca czasu, treningu oraz skupienia, a jednocześnie kluczowa dla zachowania szacunku wobec zwierzęcia i środowiska naturalnego. Myśliwi dokonujący piórkowania muszą posiadać kompleksową wiedzę zarówno na temat gatunków ptaków polowanych jak i technik ich prawidłowego dobijania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piórkować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pudło

chybiony strzał.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.