Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: po ryk

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

Po ryk to charakterystyczny, donośny dźwięk wytwarzany przez byka jelenia, służący do oznaczania terytorium i ostrzegania innych samców o jego obecności. Ten jednorazowy głośny ryk może być słyszany na znaczną odległość, nawet kilka kilometrów. Zazwyczaj składa się z trzech faz: początkowego głosu, który staje się coraz głośniejszy, a następnie stopniowo cichnie. Rykowanie byków jelenia odbywa się od wiosny do jesieni, a czasami nawet zimą, i może przyjmować różne odmiany oraz intensywności. Jest to istotne zjawisko dla myślistwa, gdyż pozwala określić pozycję zwierzyny i jej liczebność oraz pomaga stwierdzić płeć danego osobnika. Dźwięk ten jest ważnym elementem szacunku do przyrody oraz istotnym aspektem dla polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj po ryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przechera

o sprytnym lisie.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.