Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: po ryk

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

Po ryk to jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jaki można usłyszeć w lesie. Jest to głośny, donośny ryk byka jelenia, który może być słyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Jest to dźwięk wytwarzany przez samca jelenia, który używa go do oznaczania swojego terytorium i ostrzegania innych samców o swojej obecności. Ryk byka jelenia może być słyszany od wiosny do jesieni, a czasami nawet zimą.

Ryk byka jelenia może mieć różne odmiany i intensywności. Może on trwać od kilku sekund do kilku minut i może być wydawany wielokrotnie. Zazwyczaj ryk byka jelenia składa się z trzech faz: początkowego głosu, który staje się coraz głośniejszy i potem powoli cichnie. Ten dźwięk może być słyszany na duże odległości i czasami można go usłyszeć nawet za zamkniętymi drzwiami lub oknami.

Po ryk to ważny element łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym określić pozycję zwierzyny i jej liczebność. Po ryk może też pomóc myśliwym w określeniu, czy dana zwierzyna jest samcem czy samicą. Dlatego też po ryk jest często uważany za ważny element łowiectwa i szacunku do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj po ryk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.