Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pyza

pyza

nos żubra i łosia.

Pyza to rodzaj skóry pozyskiwanej z nosów żubra i łosia. Jest to materiał wyjątkowo trwały, elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem oraz miękkością w dotyku. Ponadto, pyza jest odporne na wilgoć i nie ulega nadmiernemu nasączeniu wodą, co czyni ją doskonałym surowcem do produkcji wyrobów zewnętrznych. Dzięki swej wyjątkowej wytrzymałości, skóra ta jest często używana do produkcji produktów wysokiej jakości, takich jak odzież, obuwie i akcesoria.

Pyza ma także naturalny połysk, co sprawia, że produkty wykonane z tego surowca prezentują się atrakcyjnie wizualnie. Jej trwałość oraz odporność na ścieranie sprawiają, że produkty z pyzy służą przez długi czas bez konieczności naprawy lub wymiany. To sprawia, że jest ceniona zarówno w przemyśle tworzyw skórzanych, jak i dla miłośników rękodzieła artystycznego. Skóra z nosów żubra i łosia cieszy się również uznaniem ze względu na swoją unikatową teksturę i właściwości estetyczne.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pyza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.