Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pióra

pióra

inaczej chyb.

Pióra, zwane inaczej chybami, to długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzikich zwierząt takich jak dzik i łosoś. Pióra są zazwyczaj białe lub szare, ale mogą również mieć inne barwy takie jak czarne lub brązowe. Charakteryzują się one dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mają one kilka funkcji, chroniąc skórę zwierzęcia przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi oraz pomagając w utrzymaniu ciepła poprzez izolację skóry od zimna.

Dodatkowo, pióra umożliwiają zwierzęciu wykrywanie potencjalnych zagrożeń, ponieważ stają się bardziej widoczne w momencie podniecenia. W przeszłości były także używane jako ozdoba - w starożytnym Egipcie do ozdabiania hełmów i innych elementów ubioru, a w starożytnym Rzymie do dekoracji hełmów wojskowych. W średniowieczu były wykorzystywane do ozdabiania hełmów rycerskich oraz elementów stroju.

W kontekście myśliwstwa pióra mają także znaczenie symboliczne oraz praktyczne: stanowią miarę zdolności strzelca oraz mogą być wykorzystywane do ozdobienia nakryć głowy myśliwego czy też jako pamiątka z udanej kolekcji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pióra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

pyza

nos żubra i łosia.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.