Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pióra

pióra

inaczej chyb.

Pióra, zwane inaczej chybami, to długie i sztywne włosy wyrastające na grzbiecie dzikich zwierząt takich jak dzik i łosoś. Pióra są zazwyczaj białe lub szare, ale mogą również mieć inne barwy takie jak czarne lub brązowe. Charakteryzują się one dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mają one kilka funkcji, chroniąc skórę zwierzęcia przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi oraz pomagając w utrzymaniu ciepła poprzez izolację skóry od zimna.

Dodatkowo, pióra umożliwiają zwierzęciu wykrywanie potencjalnych zagrożeń, ponieważ stają się bardziej widoczne w momencie podniecenia. W przeszłości były także używane jako ozdoba - w starożytnym Egipcie do ozdabiania hełmów i innych elementów ubioru, a w starożytnym Rzymie do dekoracji hełmów wojskowych. W średniowieczu były wykorzystywane do ozdabiania hełmów rycerskich oraz elementów stroju.

W kontekście myśliwstwa pióra mają także znaczenie symboliczne oraz praktyczne: stanowią miarę zdolności strzelca oraz mogą być wykorzystywane do ozdobienia nakryć głowy myśliwego czy też jako pamiątka z udanej kolekcji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pióra w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.